20.09.1969 – 08.05.1996
Qasımov Ramin Gennadiyeviç 20 sentyabr 1969-cu ildə Mərdəkan qəsəbəsində anadan olmuşdu.1976-cı ildə 183 saylı tam orta məktəbin 1-ci sinifinə daxil olmuş, 8-ci sinifi bitirdikdən sonra təhsilini 181 saylı tam orta məktəbdə davam etdirmişdir.Ramin təhsilini bitirib Riqa şəhərindəki marşal S.S.Biryuzov adına Ali Hərbi Siyasi məktəbə daxil olmuşdu. Ali Hərbi məktəbi bitirdikdən sonra hərbi müəllim kimi gənc zabitlər hazırlığı ilə məşğul olmuş, sonradan isə məktəb komandanlığına müraciət edərək, könüllü olaraq cəbhə xəttinə getmək istədiyini bildirmişdir. Əvvəl Şəmkirdəki hərbi hissəsinə təyin olunur. 4 avqust 1993-cü ildə Füzuli bölgəsinə göndərilir.
Kapitan Qasımov Ramin Gennadiyeviç 1996-cı il mayın 8-də Füzuli bölgəsində xidməti vəzifəsini yerinə yetirərkən şəhid olmuşdur. Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən Şəhidlər xiyabanında dəfn olunmuşdur.

20.09.1969 – 08.05.1996
Гасымов Рамин Геннадьевич родился 20 сентября 1969 года в поселке Мардакян, в 1976 году поступил в 1 класс средней школы № 183, а после окончания 8 класса продолжил образование в средней школе № 181. Образование закончил в Риге, поступил в Высшее военно-политическое училище имени маршала С.С.Бирюзова. После окончания Высшего военного училища он занимался подготовкой молодых офицеров в качестве военного преподавателя, а позже обратился в командование училища и заявил, что хочет пойти на фронт добровольно. Сначала его направляют в воинскую часть в Шамкире. 4 августа 1993 года его отправили в Физулинский район.
Капитан Гасымов Рамин Геннадьевич погиб 8 мая 1996 года при исполнении служебного долга в Физулинском районе. Похоронен на аллее Шехидов, расположенной в поселке Мардакан.