24.03.1975 – 28.09.2023
1975-ci il martın 24-də Tovuz rayonunun Düz Qırıqlı kəndində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetinin Pediatriya fakültəsini və Bakı Dövlət Universitetinin Beynəlxalq hüquq fakültəsini bitirmişdir. Siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, professordur. Gürcüstanın «Şərəf» ordeni ilə təltif edilmişdir. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvüdür. 20-dən artıq elmi, publisistik kitabın, romanın, yüzlərcə məqalənin müəllifidir. 20-yə yaxın sənədli filmin ssenari müəllifi və baş məsləhətçisi olmuşdur. Gürcüstanın, habelə Türkiyənin bir çox vilayətlərinin fəxri vətəndaşıdır. Rus və ingilis dillərini bilirdi.
Dünya Azərbaycanlılarını Əlaqələndirmə Şurasının üzvü, Avrasiya Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutu İctimai Birliyinin sədri olmuşdur.
1998-ci ildən «ANS» televiziya şirkətinin Xəbərlər xidmətində reportyor, müxbir, redaktor, aparıcı redaktor, baş aparıcı redaktor, baş redaktorun müavini, Xəbərlər redaksiyası baş redaktorunun müavini vəzifələrində çalışmışdır. 2005–2012-ci illərdə Heydər Əliyev Fondunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri olmuş, 2012–2015-ci illərdə «Odlar Yurdu» Universitetinin Siyasi elmlər kafedrasına rəhbərlik etmişdir.
Üçüncü, dördüncü və beşinci çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı olmuşdur.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, Azərbaycan-Pakistan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri, Avstraliya, Bosniya və Herseqovina, Fransa, Gürcüstan, İndoneziya, İraq, İspaniya, İtaliya, Koreya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Macarıstan, Malayziya, Mərakeş, Misir, Moldova, Özbəkistan, Rumıniya, Şimali Makedoniya, Tailand, Türkiyə, Türkmənistan, Vyetnam, Yaponiya parlamentləri ilə əlaqələr üzrə işçi qruplarının üzvü,
Asiya Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri olmuşdur.
Qənirə Paşayeva səhhətində yaranmış ciddi problemlərlə əlaqədar sentyabrın 23-dən Mərkəzi Klinik Xəstəxananın reanimasiya şöbəsinə yerləşdirildi. Naməlum mənşəli hipotonik vəziyyət diaqnozu qoyulan Qənirə Paşayevanın səhhətindəki kritik durumla əlaqədar Mərkəzi Klinik Xəstəxananın həkim personalı və Türkiyədən cəlb edilmiş həkim mütəxəssislər tərəfindən bütün zəruri tədbirlər görülməsinə baxmayaraq təəssüfki, 28 sentyabr 2023-cü il tarixində Qənirə Paşayeva 48 yaşında dünyasını dəyişmişdir. 29 sentyabr 2023-cü ildə İkinci Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur.

24.03.1975 – 28.09.2023
Родилась 24 марта 1975 года в селе Дуз Киригли Товузского района. Окончил педиатрический факультет Азербайджанского государственного медицинского университета и факультет международного права Бакинского государственного университета. Доктор философии в области политических наук, профессор. Награжден Орденом «Чести» Грузии. Он является членом Союза Писателей Азербайджана. Он автор более 20 научных и публицистических книг, романов и сотен статей. Он был сценаристом и главным консультантом около 20 документальных фильмов. Он является почетным гражданином Грузии, а также многих провинций Турции. Она знала русский и английский языки.
Она являлась членом Координационного совета азербайджанцев мира. Она являлась председателем общественного объединения «Евразийский институт международных исследований».
С 1998 года работала репортером, корреспондентом, редактором, ведущим редактором, главным ведущим редактором, заместителем главного редактора, заместителем главного редактора отдела новостей телекомпании "АНС". В 2005-2012 годах она была заведующим отделом по связям с общественностью Фонда Гейдара Алиева, а в 2012-2015 годах возглавляла кафедру политологии Университета «Одлар Юрду».
Была депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики третьего, четвертого и пятого созывов.
Председатель комитета по культуре Милли Меджлиса, руководитель рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Пакистан, Австралия, Босния и Герцеговина, Франция, Грузия, Индонезия, Ирак, Испания, Италия, Корея, Казахстан, Кыргызстан, Венгрия, Малайзия , Марокко, Египет, Молдова, Член рабочих групп по связям с парламентами Узбекистана, Румынии, Северной Македонии, Таиланда, Турции, Туркменистана, Вьетнама, Японии.
Она была главой азербайджанской делегации в парламентской ассамблее Азии.
Ганира Пашаева 23 сентября была госпитализирована в отделение реанимации Центральной клинической больницы из-за серьезных проблем со здоровьем. В связи с критическим состоянием здоровья Ганиры Пашаевой, у которой было диагностировано гипотоническое состояние неясного генеза, несмотря на все необходимые меры, принятые медицинским персоналом Центральной клинической больницы и привлеченными из Турции медицинскими специалистами, к сожалению, 28 сентября Ганира Пашаева скончалась. , 2023 год, в возрасте 48 лет. Похоронена 29 сентября 2023 года на Второй Аллее почетного захоронения.