22.08.1975 – 06.01.2024
Onun səsi, sözləri və melodiyaları pərəstişkarlarının qəlbində və musiqi tarixində yaşamağa davam edəcək. O, təkcə ifaçı deyil, həm də ilham mənbəyi, mahnıları insanların həyatının əsas anlarında - sevinc, kədər, sevgi və məyusluqda rezonans doğuran biri idi. Onun istedadı, insanları birləşdirən, qəlbimizdə və yaddaşımızda əbədi yaşayacaq unikal musiqi anlar idi.
Aygün Aydın qızı Hümmətova 22 avqust 1975-ci ildə Bakının Yeni Suraxanı qəsəbəsində musigiçilər ailəsində anadan olub. Aygün ailədəki altı uşaqdan ilki idi.
İlkin musiqi təhsilini Səttar Bəhlulzadə adına mədəniyyət sarayının musiqi məktəbində nağara sinfi üzrə alıb.
1988-ci ildə 13 yaşlı Aygün Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasına qəbul olunub. Professional səhnəyə ilk gəlişi də elə o dövrdən başlayıb.
Filarmoniyanın uşaq musiqi kollektivləri ilə böyük səhnələrdə çıxışlar edən Aygün xarici ölkələrə, müxtəlif şəhər və regionlara qastrol səfərlərinə çıxıb.
O, 1995-ci ildə Şövkət Ələkbərova adına ilk peşəkar musiqi kollektivini yaradaraq geniş konsert fəaliyyətinə başlayıb – televiziya, radio, böyük dövlət təbirləri və eləcə də, artıq ardıcıl şəkildə xaricdə Azərbaycan musiqi sənətini təmsil edib.
1998-ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının xanəndəlik fakültəsinə daxil olan Aygün Hümmətova sənət taleyində yeni səhifə açılıb. Görkəmli sənətkarlar Arif Babayev, İslam Rzayev, Ağaxan Abdullayev, Elxan Müzəffərov, Alim Qasımovdan muğamın incəliklərini öyrənib.
2002-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin imzası ilə ona “Əməkdar artist” fəxri adı verilib. Əməkdar artist “Sən ruhumun qida yerisən”, “Tut ağacım”, “Küsmə gəl”, “Qəlbimin səsi”, “Özün günahkarsan” mahnıları ilə məşhurluq qazanıb. Ancaq ona ən böyük uğuru “Tut ağacım” mahnısı gətirib.
2005-ci ildə Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçirilən beynəlxalq folklor festivalında folk-muğam triosunun müşaiyəti ilə çıxış edən Aygun Hümmətova Azərbaycan muğam məktəbini uğurla təmsil edərək birinci mükafata layiq görülərək festivalın qalibi olub.
Bu dövrdən başlayaraq, 2005 – 2010 illər arası Aygün Hümmətova dünyanın bir çox ölkələrində keçirilən musiqi festivallarının daimi iştirakçısı kimi solo konsertlərlə çıxışlar edib: Fransa, İspaniya, Mərakeş, ABŞ, İngiltərə, Rusiya, Türkiyə, Yunanıstan, Hollandiya, Almaniya, Cənubi Koreya, İsveç, Danimarka və s.
Aygün “Humayun” muğamının üzərində simfonik – muğam yazmaq istəyi ilə 2010-ci ildə yaradıcılıq axtarışlarına başlayıb.
2012-ci ildə Aygün Bakı Musiqi Akademiyasının yeni açılan simfonik dirijorluq və bəstəkarlıq fakültəsinə daxil olub.
2013-cü ATV telekanalı ilə müştərək olaraq “Yenə o bağ olaydı” adlı müəllif proqramıyla efirə çıxıb.
Bir övlad anası olub. (2009-cu il təvəllüdlü Cahan adında qızı)
Aygün Hümmətova bir neçə il idi ki, xərçəng xəstəliyindən əziyyət çəkirdi. O, müalicə almaq üçün Ankarada, oradakı klinikalardan birinə mualicə alırdı.
6 yanvar 2024-cü il tarixində bu ulduz söndü və yalnız böyük irsini buraxdı. Qoy onun ruhu əbədiyyətdə rahatlıq tapsın, musiqisi həyatda qalanların qəlbinə hopsun, xatirələrdə, melodiyalarda canlansın.

22.08.1975 – 06.01.2024
Её голос, тексты и мелодии останутся в сердцах поклонников и в истории музыки. Она была не только исполнителем, но и вдохновителем, чьи песни перекликались с ключевыми моментами жизни людей – радостью, грустью, любовью и разочарованием. Её талант заключал в себе уникальные музыкальные моменты, которые объединяли людей и навсегда останутся в наших сердцах и воспоминаниях.
Айгюн Айдын гызы Гумматова родилась 22 августа 1975 года в поселке Новые Сураханы города Баку в семье музыкантов. Айгюн была первой из шести детей в семье.
Начальное музыкальное образование получил в музыкальной школе дворца культуры имени Саттара Бахлулзаде по классу игры на барабанах.
В 1988 году 13-летнюю Айгюн приняли в Азербайджанскую государственную детскую филармонию. С этого времени началось её первое появление на профессиональной сцене.
Айгюн, выступавшая на больших сценах с детскими музыкальными коллективами филармонии, гастролировала по зарубежным странам, разным городам и регионам.
В 1995 году она создала первый профессиональный музыкальный коллектив имени Шовкет Алекперовой и начала широкую концертную деятельность – на телевидении, радио, крупных государственных шоу, а также последовательно представляла азербайджанское музыкальное искусство за рубежом.
В 1998 году открылась новая страница в творческой судьбе Айгюн Гумматовой, поступившей на певческий факультет Азербайджанской государственной консерватории. Премудростям мугама она научилась у известных художников Арифа Бабаева, Ислама Рзаева, Агахана Абдуллаева, Эльхана Музаффарова, Алима Гасымова.
В 2002 году за подписью Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева ей было присвоено почетное звание «Заслуженный артист». Удостоена награды была благодаря песням “Sən ruhumun qida yerisən”, “Tut ağacım”, “Küsmə gəl”, “Qəlbimin səsi”, “Özün günahkarsan”.
В 2005 году Айгюн Гумматова, выступавшая в сопровождении фольклорно-мугамного трио на международном фольклорном фестивале, проходившем в Самарканде (Узбекистан), успешно представляла азербайджанскую школу мугама, была удостоена первой премии и стала победительницей фестиваля.
Начиная с этого периода, с 2005 по 2010 годы, Айгюн Гумматова выступала с сольными концертами как постоянная участница музыкальных фестивалей, проводимых во многих странах мира: Франции, Испании, Марокко, США, Англии, России, Турции, Греции, Голландии, Германии, Южной Кореи, Швеции, Дании и др.
Свой творческий поиск Айгюн начала в 2010 году с желания написать симфонический мугам на тему мугама «Хумаюн».
В 2012 году Айгюн поступила на вновь открывшийся факультет симфонического дирижирования и композиции Бакинской Музыкальной Академии.
В 2013 году вывела в эфир авторскую программу «Yenə o bağ olaydı» совместно с телеканалом АТВ.
Она была матерью одного ребенка. (Дочь по имени Джахан, 2009 г.р.)
Айгюн Гумматова уже несколько лет серьезно болела. Она отправилась на лечение в одну из клиник Анкары.
6 января 2024 года эта звезда угасла, оставив лишь свое великое наследие. Пусть её душа обретет покой в вечности, пусть её музыка проникнет в сердца тех, кто жив, пусть она оживет в воспоминаниях и мелодиях.