Valeh Babayev 1977-ci ilin 14 iyun günündə Qobustan rayonunun Nərimankənd kəndində Dadaş və Cəmilə Babayevlərin ailəsində anadan olub. Ailənin birinci övladı olan Valeh 1983-ci ildə Qobustan rayonu Nərimankənd kənd tam orta məktəbinin birinci sinfinə getmiş, 1994-ci ildə isə həmin məktəbi bitirmişdir. 1994-1998-ci illərdə Bakı Ali Ümumqoşun Komandirləri Məktəbində təhsil almışdır.
Ailəli idi, Aydan və Səid adlı iki övladı yadigar qalıb.
Valeh Babayev 1998-ci ilin iyun ayından müxtəlif illərdə Silahlı Qüvvələrin və Quru Qoşunlarının hərbi hissələrində taqım komandiri, bölük komandiri və hərbi hissənin fiziki hazırlıq üzrə mütəxəssis vəzifələrində xidmət edib.
2007-ci ilin noyabr 5-dən 6-na keçən gecə döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən baş leytenant Babayev bədənin müxtəlif nahiyələrindən qəlpə yarası aldı. İlkin tibbi yardım göstərildikdən sonra Füzuli rayon Əhmədbəyli Hospitalına çatdırılsa da, baş leytenant Valeh Babayev qanaxma nəticəsində qəhrəmancasına şəhid oldu.
Noyabrın 6-sı baş leytenant Valeh Babayev anadan olduğu Nərimankənd kənd qəbirstanlığında izdihamla son mənzilə yola salındı. Dəfn mərasiminə minlərlə rayon sakini ilə yanaşı, şəhidin xidmət etdiyi hərbi hissənin əsgər və zabitləri də qatıldı. Baş leytenant Valeh Babayev uğrunda şəhid olduğu torpağa tapşırıldı. Baş leytenantın tabutuna çəkilən bayraq isə şəhidin qardaşı İslam Babayevə təqdim olundu.
Vətən qarşısındakı müstəsna xidmətlərinə görə Valeh Babayev "Qüsursuz xidmətə görə" III dərəcəli medalı ilə təltif edilmişdir.
Qobustan şəhərində böyüyüb boya başa çatdığı küçə şəhid Valeh Babayevin adını daşıyır. 2018-ci ildə, həmin küçədə Valeh Babayevin şərəfinə ucladılmış bulaq-abidə kompleksinin açılışı həyata keçirilmişdir.

Valeh Babayev was born on June 14, 1977 in Narimankend village of Gobustan district in the family of Dadash and Jamila Babayev. Valeh, the first child of the family, went to the first grade of Narimankend village secondary school in Gobustan region in 1983, and graduated from that school in 1994. In 1994-1998, he studied at the School of Commanders of the Supreme General Army in Baku.
He was married, and has two children named Aydan and Said.
Since June 1998, Valeh Babayev has served in the positions of platoon commander, division commander and specialist in physical training of the military unit in various years in the military units of the Armed Forces and Ground Forces.
On the night of November 5-6, 2007, Senior Lieutenant Babayev received shrapnel wounds from various parts of his body while performing combat duties. Although he was taken to Fuzuli district Ahmedbeyli Hospital after providing first aid, senior lieutenant Valeh Babayev died heroically as a result of bleeding.
On November 6, Senior Lieutenant Valeh Babayev was sent to his last resting place in the Narimankend village cemetery where he was born. Soldiers and officers of the military unit where the martyr served, along with thousands of residents of the region, attended the funeral ceremony. Lieutenant Valeh Babayev was entrusted to the land for which he was martyred. The flag placed on the lieutenant's coffin was presented to Islam Babayev, the brother of the martyr.
Valeh Babayev was awarded the III degree medal "For impeccable service" for his exceptional services to the country.
The street where he grew up and finished painting in the city of Gobustan is named after the martyr Valeh Babayev. In 2018, the fountain-monument complex erected in honor of Valeh Babayev was opened on that street.