Valeh Babayev 1977-ci ilin 14 iyun günündə Qobustan rayonunun Nərimankənd kəndində Dadaş və Cəmilə Babayevlərin ailəsində anadan olub. Ailənin birinci övladı olan Valeh 1983-ci ildə Qobustan rayonu Nərimankənd kənd tam orta məktəbinin birinci sinfinə getmiş, 1994-ci ildə isə həmin məktəbi bitirmişdir. 1994-1998-ci illərdə Bakı Ali Ümumqoşun Komandirləri Məktəbində təhsil almışdır.
Ailəli idi, Aydan və Səid adlı iki övladı yadigar qalıb.
Valeh Babayev 1998-ci ilin iyun ayından müxtəlif illərdə Silahlı Qüvvələrin və Quru Qoşunlarının hərbi hissələrində taqım komandiri, bölük komandiri və hərbi hissənin fiziki hazırlıq üzrə mütəxəssis vəzifələrində xidmət edib.
2007-ci ilin noyabr 5-dən 6-na keçən gecə döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən baş leytenant Babayev bədənin müxtəlif nahiyələrindən qəlpə yarası aldı. İlkin tibbi yardım göstərildikdən sonra Füzuli rayon Əhmədbəyli Hospitalına çatdırılsa da, baş leytenant Valeh Babayev qanaxma nəticəsində qəhrəmancasına şəhid oldu.
Noyabrın 6-sı baş leytenant Valeh Babayev anadan olduğu Nərimankənd kənd qəbirstanlığında izdihamla son mənzilə yola salındı. Dəfn mərasiminə minlərlə rayon sakini ilə yanaşı, şəhidin xidmət etdiyi hərbi hissənin əsgər və zabitləri də qatıldı. Baş leytenant Valeh Babayev uğrunda şəhid olduğu torpağa tapşırıldı. Baş leytenantın tabutuna çəkilən bayraq isə şəhidin qardaşı İslam Babayevə təqdim olundu.
Vətən qarşısındakı müstəsna xidmətlərinə görə Valeh Babayev "Qüsursuz xidmətə görə" III dərəcəli medalı ilə təltif edilmişdir.
Qobustan şəhərində böyüyüb boya başa çatdığı küçə şəhid Valeh Babayevin adını daşıyır. 2018-ci ildə, həmin küçədə Valeh Babayevin şərəfinə ucladılmış bulaq-abidə kompleksinin açılışı həyata keçirilmişdir.

Валех Бабаев родился 14 июня 1977 года в селе Наримакенд Гобустанского района в семье Дадаша и Джамили Бабаевых. Валех, первый ребенок в семье, в 1983 году пошел в первый класс средней школы села Нариманкенд Гобустанского района и окончил ее в 1994 году. В 1994-1998 годах учился в Школе командиров Высшей общевойсковой армии в Баку.
Он был женат, имеет двоих детей по имени Айдан и Саид.
С июня 1998 года Валех Бабаев в различные годы служил в воинских частях Вооруженных Сил и Сухопутных войск на должностях командира взвода, командира дивизии и специалиста по физической подготовке воинской части.
В ночь с 5 на 6 ноября 2007 года старший лейтенант Бабаев при выполнении боевого дежурства получил осколочные ранения различных частей тела. Хотя после оказания первой помощи его доставили в больницу имени Ахмедбейли Физулинского района, старший лейтенант Валех Бабаев героически погиб в результате кровотечения.
6 ноября старшего лейтенанта Валеха Бабаева отправили к месту его последнего пристанища на кладбище села Нариманкенд, где он родился. На церемонии похорон присутствовали солдаты и офицеры воинской части, где служил шехид, а также тысячи жителей региона. Лейтенанту Валеху Бабаеву была доверена земля, за которую он принял мученическую смерть. Флаг, возложенный на гроб лейтенанта, был вручен брату шахида Исламу Бабаеву.
За исключительные заслуги перед страной Валех Бабаев награжден медалью III степени «За безупречную службу».
Улица, на которой он вырос в городе Гобустан, названа в честь шехида Валеха Бабаева. В 2018 году на этой улице открылся комплекс родника-памятника, воздвигнутый в честь Валеха Бабаева.