01.06.1994-cü ildə Tovuz rayonunun Abulbəyli kəndində anadan olmuş Mahmudov Emin Pünhan oğlu öz sədaqət və fədakarlıq nümunəsini başqalarına da göstərib. Y.Sadıqov adına məktəbdə oxuyarkən həmyaşıdlarına fəzilət və əməksevərlik nümunəsi olub.
2011-ci ildə Heydər Əliyev adına Ali Hərbi Akademiyaya daxil olaraq özünü istedadlı, fədakar tələbə kimi göstərdi. O, 2015-ci ildə təhsilini leytenant rütbəsində uğurla başa vuraraq vətənə xidmət etməyə hazır olduğunu təsdiqləyib.
2016-cı ildə Quru Qoşunlarına daxil olan Emin Mahmudov xidmətdə özünü əsl qəhrəman kimi sübut etdi.
Kapitan Mahmudov Emin Pünhan oğlu hərbçi və sədaqətli ata olmaqla ailəsinə böyük ürək və dərin məhəbbət bəsləyirdi. O, ilhamverici ər və bir qızı və oğlu üçün qayğıkeş ata idi. Onun ölümündən sonra dünyaya gələn ikinci qızı Zeynəbin dünyaya gəlməsinə şahidlik edə bilməməsi faciəvi itkini daha da acınacaqlı etdi. Buna baxmayaraq, onun ailəsinə olan sədaqəti, məhəbbəti onların qəlbində əbədi yaşayacaq, onu tanıyanların, ata, ər, qəhrəman kimi hörmət edənlərin hamısının yaddaşında yaşayacaqdır.
Onun hərbi rütbəsi və dövlət təltifləri onun görkəmli şücaətindən və vəzifə borcuna qüsursuz sədaqətindən xəbər verir. 12 oktyabr 2020-ci ildə Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə kapitan Mahmudov şəhid zirvəsinə ucalmışdır. Emin Mahmudov vətən qarşısındakı müstəsna xidmətlərini əks etdirən bir çox fəxri fərmanlar, orden və medallar almışdır. ( “Bayraq Ordeni” . Vətən Uğrunda” medalı, “Cəbrayilın azad olunmasına görə” medalı, “Qubadlının azad olunmasına görə” medalı, “Füzulinin azad olunmasına görə” medalı.”Cesur Döyüscü” medaalları)
Onun fədakarlığı və cəsarəti onu tanıyan və fəzilətini qiymətləndirən hər kəs üçün əbədi ilham mənbəyi olaraq qalacaqdır. Tovuz rayonunda dəfn olunan onun xatirəsi onu əsl qəhrəman və Vətən müdafiəçisi kimi xatırlayanların qəlbində yaşayacaqdır.

01.06.1994 – 12.10.2020
Махмудов Эмин Пюнхан оглу, родившийся 01.06.1994 года в селе Абулбейли Товузского района, проявил к окружающим свою преданность и самоотверженность. Учась в школе имени Ю.Садыгова, он подавал пример добродетели и трудолюбия своим сверстникам.
В 2011 году он поступил в Высшую Военную Академию имени Гейдара Алиева и показал себя как талантливый и целеустремленный студент. В 2015 году он успешно завершил обучение в звании лейтенанта и подтвердил готовность служить стране.
Эмин Махмудов, поступивший в Сухопутные войска в 2016 году, проявил себя на службе настоящим героем.
Капитан Эмин Махмудов, будучи солдатом и преданным отцом, имел большое сердце и глубокую любовь к своей семье. Он был вдохновляющим мужем и заботливым отцом дочери и сына. Тот факт, что он не смог стать свидетелем рождения своей второй дочери, Зайнаб, которая родилась после его смерти, сделал трагическую утрату еще более болезненной. Несмотря на это, его верность и любовь к своей семье навсегда останутся в их сердцах и будут жить в памяти всех, кто его знает, уважает как отца, мужа и героя.
Его воинское звание и государственные награды свидетельствуют о его выдающейся храбрости и безупречной преданности долгу. 12 октября 2020 года капитан Махмудов стал шехидом в боях за освобождение Джебраильского района от оккупации. За выдающиеся заслуги перед страной Эмин Махмудов награжден многими почетными указами, орденами и медалями. («Орден Флага». Медаль «За Отечество», медали «95 и 100 лет Азербайджанской Армии», «За освобождение Джебраила» за «За освобождение Губадлы», «За освобождение Физули». «Отважный боец»)
Его жертвенность и мужество останутся вечным источником вдохновения для всех, кто знал его и ценил его добродетель. Память о нем, похороненном в Товузском районе, будет жить в сердцах тех, кто помнит его как настоящего героя и защитника Родины.