01.06.1994-cü ildə Tovuz rayonunun Abulbəyli kəndində anadan olmuş Mahmudov Emin Pünhan oğlu öz sədaqət və fədakarlıq nümunəsini başqalarına da göstərib. Y.Sadıqov adına məktəbdə oxuyarkən həmyaşıdlarına fəzilət və əməksevərlik nümunəsi olub.
2011-ci ildə Heydər Əliyev adına Ali Hərbi Akademiyaya daxil olaraq özünü istedadlı, fədakar tələbə kimi göstərdi. O, 2015-ci ildə təhsilini leytenant rütbəsində uğurla başa vuraraq vətənə xidmət etməyə hazır olduğunu təsdiqləyib.
2016-cı ildə Quru Qoşunlarına daxil olan Emin Mahmudov xidmətdə özünü əsl qəhrəman kimi sübut etdi.
Kapitan Mahmudov Emin Pünhan oğlu hərbçi və sədaqətli ata olmaqla ailəsinə böyük ürək və dərin məhəbbət bəsləyirdi. O, ilhamverici ər və bir qızı və oğlu üçün qayğıkeş ata idi. Onun ölümündən sonra dünyaya gələn ikinci qızı Zeynəbin dünyaya gəlməsinə şahidlik edə bilməməsi faciəvi itkini daha da acınacaqlı etdi. Buna baxmayaraq, onun ailəsinə olan sədaqəti, məhəbbəti onların qəlbində əbədi yaşayacaq, onu tanıyanların, ata, ər, qəhrəman kimi hörmət edənlərin hamısının yaddaşında yaşayacaqdır.
Onun hərbi rütbəsi və dövlət təltifləri onun görkəmli şücaətindən və vəzifə borcuna qüsursuz sədaqətindən xəbər verir. 12 oktyabr 2020-ci ildə Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə kapitan Mahmudov şəhid zirvəsinə ucalmışdır. Emin Mahmudov vətən qarşısındakı müstəsna xidmətlərini əks etdirən bir çox fəxri fərmanlar, orden və medallar almışdır. ( “Bayraq Ordeni” . Vətən Uğrunda” medalı, “Cəbrayilın azad olunmasına görə” medalı, “Qubadlının azad olunmasına görə” medalı, “Füzulinin azad olunmasına görə” medalı.”Cesur Döyüscü” medaalları)
Onun fədakarlığı və cəsarəti onu tanıyan və fəzilətini qiymətləndirən hər kəs üçün əbədi ilham mənbəyi olaraq qalacaqdır. Tovuz rayonunda dəfn olunan onun xatirəsi onu əsl qəhrəman və Vətən müdafiəçisi kimi xatırlayanların qəlbində yaşayacaqdır.

Mahmudov Emin Punhan oglu, born on June 1, 1994 in the village of Abulbeyli, Tovuz region, showed his devotion and dedication to those around him. While studying at the school named after Yu. Sadigov, he set an example of virtue and hard work to his peers.
In 2011, he entered the Heydar Aliyev Higher Military Academy and showed himself to be a talented and purposeful student. In 2015, he successfully completed his training to the rank of lieutenant and confirmed his readiness to serve the country.
Emin Makhmudov, who entered the Ground Forces in 2016, proved himself to be a real hero in his service.
Captain Emin Makhmudov, being a soldier and a devoted father, had a big heart and deep love for his family. He was an inspiring husband and caring father to a daughter and son. The fact that he was unable to witness the birth of his second daughter, Zainab, who was born after his death, made the tragic loss even more painful. Despite this, his loyalty and love for his family will forever remain in their hearts and will live in the memory of all who know him and respect him as a father, husband and hero.
His military rank and state decorations attest to his conspicuous courage and impeccable devotion to duty. On October 12, 2020, Captain Makhmudov became a martyr in the battles for the liberation of the Jabrayil region from occupation. For outstanding services to the country, Emin Makhmudov was awarded many honorary decrees, orders and medals. (Order of the Flag. For the Fatherland, medals “95 and 100 years of the Army”. For the Jebrail region, for the Gubadli region, for the Fuzuli region. Medals “Brave Fighter”)
His sacrifice and courage will remain an eternal source of inspiration to all who knew him and appreciated his virtue. The memory of him, buried in the Tovuz region, will live in the hearts of those who remember him as a true hero and defender of the Motherland.