Ceyhun Orucov 1996-cı il dekabrın 17-də Şamaxı rayonunun Nağaraxana kəndində anadan olub. 2003-2014-cü illərdə A.S.Qəhrəmanov adına Nağaraxana kənd tam orta məktəbində təhsil alıb. Subay idi.
Ceyhun Orucov 2015-ci ildə müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb.
2015-2016-cı illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin “N” saylı hərbi hissəsində xidmət edib. Ceyhun Orucov gizirlik kurslarından keçərək "gizir" hərbi rütbəsinə yiyələnib. 2018-ci ildən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin “N” saylı hərbi hissəsində "gizir" hərbi rütbəsində xidmət edirdi.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin giziri olan Ceyhun Orucov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Füzuli rayonunun azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Ceyhun Orucov oktyabrın 30-da Füzuli döyüşləri zamanı şəhid olub. Şamaxı Şəhidlər Xiyabanında torpağa tapşırılıb.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Ceyhun Orucov ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Hərbi xidmətlərə görə", "Füzulinin azad olunmasına görə", medaları ilə və III dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordenlə təltif edilmişdi.

Джейхун Оруджев родился 17 декабря 1996 года в селе Нагарахана Шамахинского района. В 2003-2014 годах учился в средней школе села Нагарахана имени А.С.Гахраманова. Он был не женат.
В 2015 году Джейхун Оруджев был призван на срочную военную службу.
В 2015-2016 годах служил в воинской части «Н» ВС Азербайджана. Джейхун Оруджев прошел курсы прапорщиков и получил воинское звание «прапорщик».
С 2018 года служил в воинской части «Н» Вооружённых Сил Азербайджана в воинском звании «прапорщик».
Прапорщик Вооружённых Сил Азербайджана Джейхун Оруджев принял участие в боях за освобождение Физулинского района в ходе Отечественной войны 27 сентября 2020 года с целью освобождения оккупированных Арменией территорий. Джейхун Оруджев погиб 30 октября во время Физулинских боев. Шамахи Был похоронен на алее шехидов в городе Шемахе.
Согласно соответствующим указам президента Азербайджана Ильхама Алиева, за участие в военных действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана и с честью выполнивший свои обязанности при выполнении задач, возложенных на воинскую часть Джейхун Оруджев посмертно награжден медалями «За Отечество», «За военные заслуги», «За освобождение Физули»», и орденом «За заслуги перед Родиной» III степени.