İsmayılov Ruslan Eyvaz oğlu, 1986-cı il aprelin 1-də Gürcüstan Respublikasının Marneuli rayonunun Təzəkənd kəndində anadan olub, onun döyüşçü və vətəndaş kimi üstün keyfiyyətlərini qeyd etmək istərdim. Onun ömrü vətənə xidmətə, onun azadlığını və müstəqilliyini qorumağa həsr olunub.
2001-ci ildə yerli məktəbin 9-cu sinfini bitirən Ruslan hərbi xidmət yolunu tutmaq qərarına gəlib. 2004-cü ilin aprel ayından 2006-cı ilin aprel ayına kimi N saylı hərbi hissədə xidmət edərək, vəzifə borcuna sədaqət və peşəkarlıq nümayiş etdirib.
2016-cı ildə bir daha ölkəsini müdafiə etmək çağırışına cavab verən Ruslan, müddətdən artıq xidmət etməyə başladı. Onun əzmi və vətənin müdafiəsinə qalxmaq istəyi çoxlarına örnək oldu.
2020-ci il sentyabrın 27-də II Qarabağ müharibəsinin ağır günlərində Kəlbəcər rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edən Ruslan vətəni uğrunda canından keçmiş, əsl şücaət və fədakarlıq göstərmişdir.
Qəhrəmancasına ölümündən sonra ölkə Prezidentinin Sərəncamlarına əsasən ilə Ruslan İsmayılov göstərdiyi şücaət və xidmətlərinə görə “Kəlbəcərin azad edilməsinə görə”, “Cəsur döyüşçü” və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif olunmuşdur.
Ardında onunla qüruru əbədi qalacaq həyat yoldaşı və iki övladı qoyub. Qoy onun ruhu şad olsun, onun şücaəti hamımızı nəcib əməllərə, azadlıq və sülh ideallarına sədaqətə ruhlandırsın.

Исмаилов Руслан Эйваз оглы, родился 1 апреля 1986 года в селе Тазеканд Марнеульского района Республики Грузия, хочется отметить его выдающиеся качества как воина и гражданина. Его жизнь была посвящена служению своей родине и защите ее свободы и независимости.
Закончив обучение в 9 классах местной школы в 2001 году, Руслан решил следовать путем службы в армии. С апреля 2004 по апрель 2006 года он служил в воинской части № Н, где продемонстрировал преданность своим обязанностям и профессионализм.
В 2016 году, снова ответив на призыв защищать свою страну, Руслан начал службу сверхурочно. Его решимость и готовность стоять на защите родины стали примером для многих.
27 сентября 2020 года, в тяжелые времена начавшейся 2-й Карабахской войны, Руслан участвовал в боевых действиях на направлении Кельбаджарского района, где, отдав свою жизнь за свою страну, он проявил истинное мужество и самоотверженность.
После его героической гибели Указом Президента страны Руслан Исмаилов был посмертно награжден медалями «За освобождение Кельбаджара», «Храбрый воин» и «За Родину», признавая его подвиг и вклад в защиту государства.
Он оставил после себя жену и двоих детей, чья гордость за него будет вечной. Пусть его душа покоится в мире, а его подвиг будет вдохновлять нас всех на благородные поступки и преданность идеалам свободы и мира.