Süleymanov Vasif Akif oğlu 2002-ci il fevral ayının 24-ü Qəbələ rayonu Bum qəsəbəsində anadan olub. Orta təhsilini Qəbələ rayonu Bum qəsəbə orta məktəbində alıb. O 9-cu sinifdən Qəbələdəki Peşə Məktəbində otelçilik üzrə oxuyub. Süleymanov Vasif həqiqi hərbi xidmətini Gəncə və Cəlilabadda N saylı hərbi hissədə keçib.
Müharibə başlayan ilk gündən döyüşlərdə iştirak edib, qəhrəmanlıq göstərərək öz bölük komandirini mühasirədən çıxarib. 2020-ci il oktyabırın 6-da Cəbrayıl rayonunda şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Komandirini xilas edərkən başından və sinəsindən aldığı qəlpə yarasından həlak olub. 2020-ci il oktyabrın 7-də Qəbələ rayonunun Bum qəsəbəsində dəfn edilib.
Vasif SSRİ ordu sıralarında xidmət edərkən şəhid olmuş əmisinin adını daşıyırmış və iki bacının bir qardaşı idi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə Şəhid Süleymanov Vasif Akif oğlu ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Cəsur döyüşçü”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə” , “Kəlbəcərin azad edilməsinə görə”, “Füzulinin azad edilməsinə görə” medalları ilə ”III dərəcəli Rəşadət" ordeni ilə təltif edilib.

Suleymanov Vasif Akif oglu was born on February 24, 2002 in the village of Bum, Gabala region. He received his secondary education at the secondary school in the village of Bum, Gabala region. He studied hotel management at the Gabala Vocational School from the 9th grade. Suleymanov Vasif completed active military service in Ganja and Jalilabad in military unit No. N.
He took part in battles from the first day of the war. On October 6, 2020, he reached the peak of martyrdom in the Fizuli region. He died from shrapnel wounds to the head and chest while saving his commander. He was buried on October 7, 2020 in the village of Bum, Gabala region.
Vasif was named after his uncle, who died while serving in the USSR army, and was the brother of two sisters.
By the corresponding decrees of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Shahid Suleymanov Vasif Akif oglu was posthumously awarded the medals of the orders “Brave Warrior”, “For the Liberation of Jebrail”, “For the Liberation of Kelbajar”, “For the Liberation of Kelbajar”. “Liberation of Fuzuli” and the Order “For Valor, 3rd degree”.