Elmin Əlizadə 18 mart 2003-cü ildə Mingəçevir şəhərində anadan olmuşdur. Əslən Ağdam rayonunun Papravənd kəndindəndir. Kənd işğal olunduqdan sonra Elminin ailəsi Mingəçevirdə məskunlaşmışdır. Elmin Əlizadə 15 sentyabr 2009-cu ildə Kəlbəcər rayon 118 nömrəli tam orta məktəbin 1-ci sinfində təhsil almağa başlamışdır. 2013-2016-cı illərdə UGİM Mingəçevir komandasının tərkibində milli assosiasiyanın keçirdiyi liqalarda iştirak etmişdir.
15 iyun 2020-ci ildə məktəbin 11-ci sinfindən məzun olmuşdur. Subay idi.
Elmin Əlizadə 1 aprel 2021-ci ildə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Ağdam rayon üzrə Hərbi Komissarlığı tərəfindən hərbi xidmətə çağırılmışdır. Azərbaycan-Ermənistan sərhədində, Laçın-Kəlbəcər istiqamətində yerləşən "N" saylı hərbi hissədə xidmət etmişdir.[3]
Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Kəlbəcər və Laçın rayonları sahəsində genişmiqyaslı təxribat törədib 2021-ci il noyabrın 16-sı qəfil hərbi əməliyyatlara başlamışdır. Ermənistan hərbçiləri bu istiqamətlərdə Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə hücum etmişdir. Başlanan hərbi əməliyyatlarda iştirak edən əsgər Elmin Əlizadə 16 noyabr 2021-ci ildə cəbhənin Laçın rayonu istiqamətində antiterror əməliyyatını yerinə yetirərkən şəhid olmuşdur. 18 noyabr 2021-ci ildə onun nəşi ailəsinə təhvil verilmiş və Mingəçevir Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilmişdir.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən Elmin Əlizadə ölümündən sonra "Vətən uğrunda medalı ilə təltif edilmişdi.

Elmin Alizadeh was born on March 18, 2003 in the city of Mingachevir. He comes from the village of Papravand, Aghdam region. After the occupation of the village, Elmina’s family settled in Mingachevir. On September 15, 2009, Elmin Alizade began studying in the 1st grade of secondary school No. 118 in Kelbajar district. In 2013-2016, he participated in the championships of the national association as part of the team of the UGIM Mingachevir. Graduated from 11th grade of the same school on June 15, 2020. He was not marryed.
On April 1, 2021, Elmin Alizadeh was called up for military service by the Military Commissariat of the State Service for Mobilization and Military Service in the Aghdam region. He served in military unit No. “N”, located on the border of Azerbaijan and Armenia, in the direction of Lachin-Kelbajar.
On November 16, 2021, units of the Armenian Armed Forces committed large-scale sabotage in the Kalbajar and Lachin regions of the Azerbaijani-Armenian border and suddenly began hostilities. The Armenian military attacked the positions of the Azerbaijani army in these directions. Serviceman Elmin Alizade, who took part in the hostilities, died on November 16, 2021 during an anti-terrorist operation in the direction of the Lachin region of the front. On November 18, 2021, his remains were handed over to his family and buried in the Alley of Martyrs in the city of Mingachevir.
According to the relevant Decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Elmin Alizadeh was posthumously awarded the medal “For the Motherland” for participation in military operations to ensure the territorial integrity of Azerbaijan and the worthy performance of his duties in carrying out assigned tasks.