Elmin Əlizadə 18 mart 2003-cü ildə Mingəçevir şəhərində anadan olmuşdur. Əslən Ağdam rayonunun Papravənd kəndindəndir. Kənd işğal olunduqdan sonra Elminin ailəsi Mingəçevirdə məskunlaşmışdır. Elmin Əlizadə 15 sentyabr 2009-cu ildə Kəlbəcər rayon 118 nömrəli tam orta məktəbin 1-ci sinfində təhsil almağa başlamışdır. 2013-2016-cı illərdə UGİM Mingəçevir komandasının tərkibində milli assosiasiyanın keçirdiyi liqalarda iştirak etmişdir.
15 iyun 2020-ci ildə məktəbin 11-ci sinfindən məzun olmuşdur. Subay idi.
Elmin Əlizadə 1 aprel 2021-ci ildə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Ağdam rayon üzrə Hərbi Komissarlığı tərəfindən hərbi xidmətə çağırılmışdır. Azərbaycan-Ermənistan sərhədində, Laçın-Kəlbəcər istiqamətində yerləşən "N" saylı hərbi hissədə xidmət etmişdir.[3]
Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan-Ermənistan sərhədinin Kəlbəcər və Laçın rayonları sahəsində genişmiqyaslı təxribat törədib 2021-ci il noyabrın 16-sı qəfil hərbi əməliyyatlara başlamışdır. Ermənistan hərbçiləri bu istiqamətlərdə Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə hücum etmişdir. Başlanan hərbi əməliyyatlarda iştirak edən əsgər Elmin Əlizadə 16 noyabr 2021-ci ildə cəbhənin Laçın rayonu istiqamətində antiterror əməliyyatını yerinə yetirərkən şəhid olmuşdur. 18 noyabr 2021-ci ildə onun nəşi ailəsinə təhvil verilmiş və Mingəçevir Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilmişdir.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən Elmin Əlizadə ölümündən sonra "Vətən uğrunda medalı ilə təltif edilmişdi.

льмин Ализаде родился 18 марта 2003 года в городе Мингячевир. Он родом из села Паправанд Агдамского района. После оккупации села семья Эльмина поселилась в Мингячевире. 15 сентября 2009 года Эльмин Ализаде начал учиться в 1-м классе средней школы № 118 Кельбаджарского района. В 2013-2016 годах участвовал в чемпионатах национальной ассоциации в составе команды УГИМ Мингечевира. Окончил 11 класс той же школы 15 июня 2020 года. Он был холост.
1 апреля 2021 года Эльмин Ализаде был призван на военную службу Военным комиссариатом Государственной службы по мобилизации и военной службе в Агдамском районе. Служил в воинской части № «Н», расположенной на границе Азербайджана и Армении, в направлении Лачин-Кельбаджар.
16 ноября 2021 года подразделения Вооружённых сил Армении совершили масштабные диверсии в районах Кельбаджарского и Лачинского районов азербайджано-армянской границы и внезапно начали боевые действия. Армянские военные атаковали позиции азербайджанской армии на этих направлениях. Военнослужащий Эльмин Ализаде, принимавший участие в боевых действиях, погиб 16 ноября 2021 года при проведении антитеррористической операции в направлении Лачинского района фронта. 18 ноября 2021 года его останки были переданы семье и захоронены на Аллее шехидов в городе Мингячевир.
Согласно соответствующему Указу президента Азербайджана Ильхама Алиева, за участие в военных операциях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана и достойное выполнение своих обязанностей при выполнении поставленных задач Эльмин Ализаде посмертно награжден медалью «За Родину».