Cəfər Yavər oğlu Eylasov 2000-ci il sentyabrın 30-da Mingəçevir şəhərində anadan olub. 2006-2015-ci illərdə Mingəçevir şəhərində 14 nömrəli tam orta məktəbdə təhsil alıb. Subay idi.
Cəfər Eylasov 2019-2020-ci illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Abşeron rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olub.
Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Cəfər Eylazov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Füzulinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə savaşıb. Cəfər Eylasov oktyabrın 30-da Füzuli döyüşləri zamanı şəhid olub. Mingəçevir şəhərində dəfn olunub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Cəfər Eylasov ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Füzulinin azad olunmasına görə", "Cəsur döyüşçü" medaları ilə təltif edilmişdi.

Jafar Yavar oglu Eilasov was born on September 30, 2000 in the city of Mingachevir. In 2006-2015 he studied at secondary school No. 14 in the city of Mingachevir. He was lonely.
In 2019-2020, Jafar Eilasov was on permanent active military service in the military unit “N” of the Azerbaijani Armed Forces, located in the Absheron region.
During the Patriotic War, launched by the Armed Forces of Azerbaijan on September 27, 2020, serviceman of the Azerbaijan Army Jafar Eylazov fought for the liberation of Fizuli. Jafar Eilasov died on October 30 during the Fizuli battles. He was buried in the city of Mingachevir.
According to the relevant Decrees of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, for participation in military operations to ensure the territorial integrity of Azerbaijan and the worthy fulfillment of the tasks assigned to the military unit, Jafar Eilasov was posthumously awarded the medals “For the Motherland”, “For the Liberation of Fuzuli”, and “Brave Warrior”.