Mustafayev Şaiq Nicat oğlu 1960-ci ilin dekabr ayının 7-də dünyaya göz açmışdır. İlk orta təhsilini Mingəçevir şəhəri 10 nömrəli məktəbdə almış, məktəbi əla qiymətlərlə başa vurduqdan sonra Xalq Təsərrüfatı İnstitunun Muhasibat uçotu fakultəsinə daxil olmuşdur. İnstitutu bitirdikdən sonra əsgərliyə getmiş, az müddət Bakıda işlədikdən sonra Rusiyaya getmişdir.
1985-ci ilin aprelində Çernobl faciəsi zamanı oraya könüllü olaraq getmişdir və orada iştirak etmişdir. 2 il Rusiyada Novqorodda işlədikdən sonra Mingəçevirə qayıtmış, Şüşə emalı zavodunda baş mühasib, daha sonra isə yeni açılan Türizm və Səyahətlər bürosuna işə dəvət olunub və yenidən baş mühasib kimi fəaliyyətini orda davam etdirmişdir.
Bu illər ərzində daim idmanla məşğul olmuş, Mingəçevirdə ilk “ Gənclər Cəmiyyətini “,
“ Alpinistlər qrupunu “ yaratmışdır.
1989-cu ilin fevral ayının 19-da Arzu xanımla ailə həyatı qurmuşdur.
Müharibə başlayan kimi dərhal Mingəçevir hərbi komissarlığına ehtiyatda olan zabit kimi müraciət etmişdir. Daha sonra bir neçə təlimlərə qoşulmuş, ali təhsilli olduğu üçün baş-leytenant rütbəsini almışdır. Dəfələrlə müraciət etməsinə baxmayaraq döyüş zonasına yollanmadığından, özünün şəxsi təşəbbüsü ilə Mingəçevirdən təqribən 30 nəfərdən ibarət bir dəstə yaradaraq, Xocalı faciəsindən dərhal sonra 1992-ci ilin fevralında könüllü olaraq komandanlıq etdiyi dəstə ilə cəbhəyə yola düşmüşlər. Bu könüllü dəstənin şücaət, qəhrəmanlıqları, qorxmazlıqları onların fəaliyyətinin daha da genişlənməsinə səbəb olmuş və beləliklə Mingəçevir şəhərinin M-2 batolyonu yaranmışdır.
Şəhidimiz Şaiq Mustafayev Laçin koridorundan başlayaraq uzun döyüş yolu keçmişdir. Daha sonra Şuşanın mühafizəsində iştirak etmiş, Şuşada dağ yüksəklikləri çox olduğundan, alpinist olduğundan mütəmadi olaraq daim döyüşlərə də qatılmış və qəhrəmanlıqlar göstərmişdir. Şuşa alınandan sonra Füzuli, Ağdərə döyüşlərində iştirak etmiş, döyüş yoldaşlarının dediyinə görə səngərdə onurğa sütunundan ciddi xəsarət almışdır. Ciddi xəsarətinin və çox ağrılarının olmasına baxmayaraq yenidən cəbhəyə yollanmışdır. Buna səbəb xəbər gəlir ki, Ağdərə rayonunun Kasaped kəndinə indiki Umudlu kəndi mühasirəyə alınıb, qadınlar, uşaqlar və yaşlılar orda qalıb. Beləliklə öz dəstəsilə birgə yenidən cəbhəyə yollanıb, böyük qəhrəmanlıqla kəndi və əhalisini mühasirədən çıxarmış, özü isə snayper gülləsinə tuş gələrək qəhrəmancasına 22.07.1992-ci ildə şəhid olmuşdur. Şəhidin cənazəsi böyük izdihamla Mingəçevir şəhəri Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunmuşdur.

Mustafayev Shaig Nijat oglu was born on December 7, 1960. He received his first secondary education at Mingachevir School No. 10 and after graduating with excellent grades, he entered the accounting department of the Institute of National Economy. After graduating from college, he joined the army and, after working for a short time in Baku, left for Russia.
In April 1985, during the Chernobyl disaster, he went there as a volunteer and took part in it. After working in Russia in the city of Novgorod for 2 years, he returned to Mingachevir and was invited to work as a chief accountant at a glass factory, and then at the newly opened Bureau of Tourism and Travel, where he continued to work as a chief accountant.
During these years, he was always involved in sports, founded the first “Youth Society” in Mingachevir, and he also created a “Mountaineering Group”.
On February 19, 1989, he started a family and married Arzu khanum.
As soon as the war began, he immediately applied to the Mingachevir Military Commissariat as a reserve officer. He later participated in several training sessions and was promoted to first lieutenant due to his higher education. Since, despite his repeated appeals, he was not sent to the combat zone, he, on his own initiative, formed a group of volunteers from Mingachevir numbering about 30 people and went to the front along with the detachment he commanded in February 1992, immediately after the Khojaly tragedy. The courage, heroism and fearlessness of this volunteer detachment led to a further expansion of their activities, and thus the M-2 battalion of the city of Mingachevir was created.
Our Martyr Shaig Mustafayev went through a long battle, starting from the Lachin corridor. Later he took part in the defense of Shusha, since Shusha has many mountain heights, and he was a mountaineer, regularly participated in battles and showed heroism. After the capture of Shushi, he took part in the battles of Fizuli and Agder and, according to his comrades, received a serious spinal injury in a trench. He returned to the front, despite being seriously wounded and in severe pain. The reason for this is that the current village of Umudlu of the Kasaped village of the Aghdera region was besieged, and women, children and old people remained there. Thus, together with his group, he again went to the front, heroically led the village and its population out of the blockade, and he himself heroically died on July 22, 1992 after being hit by a sniper bullet. The body of the martyr was buried on the Alley of Martyrs in the city of Mingachevir.