Mustafayev Şaiq Nicat oğlu 1960-ci ilin dekabr ayının 7-də dünyaya göz açmışdır. İlk orta təhsilini Mingəçevir şəhəri 10 nömrəli məktəbdə almış, məktəbi əla qiymətlərlə başa vurduqdan sonra Xalq Təsərrüfatı İnstitunun Muhasibat uçotu fakultəsinə daxil olmuşdur. İnstitutu bitirdikdən sonra əsgərliyə getmiş, az müddət Bakıda işlədikdən sonra Rusiyaya getmişdir.
1985-ci ilin aprelində Çernobl faciəsi zamanı oraya könüllü olaraq getmişdir və orada iştirak etmişdir. 2 il Rusiyada Novqorodda işlədikdən sonra Mingəçevirə qayıtmış, Şüşə emalı zavodunda baş mühasib, daha sonra isə yeni açılan Türizm və Səyahətlər bürosuna işə dəvət olunub və yenidən baş mühasib kimi fəaliyyətini orda davam etdirmişdir.
Bu illər ərzində daim idmanla məşğul olmuş, Mingəçevirdə ilk “ Gənclər Cəmiyyətini “,
“ Alpinistlər qrupunu “ yaratmışdır.
1989-cu ilin fevral ayının 19-da Arzu xanımla ailə həyatı qurmuşdur.
Müharibə başlayan kimi dərhal Mingəçevir hərbi komissarlığına ehtiyatda olan zabit kimi müraciət etmişdir. Daha sonra bir neçə təlimlərə qoşulmuş, ali təhsilli olduğu üçün baş-leytenant rütbəsini almışdır. Dəfələrlə müraciət etməsinə baxmayaraq döyüş zonasına yollanmadığından, özünün şəxsi təşəbbüsü ilə Mingəçevirdən təqribən 30 nəfərdən ibarət bir dəstə yaradaraq, Xocalı faciəsindən dərhal sonra 1992-ci ilin fevralında könüllü olaraq komandanlıq etdiyi dəstə ilə cəbhəyə yola düşmüşlər. Bu könüllü dəstənin şücaət, qəhrəmanlıqları, qorxmazlıqları onların fəaliyyətinin daha da genişlənməsinə səbəb olmuş və beləliklə Mingəçevir şəhərinin M-2 batolyonu yaranmışdır.
Şəhidimiz Şaiq Mustafayev Laçin koridorundan başlayaraq uzun döyüş yolu keçmişdir. Daha sonra Şuşanın mühafizəsində iştirak etmiş, Şuşada dağ yüksəklikləri çox olduğundan, alpinist olduğundan mütəmadi olaraq daim döyüşlərə də qatılmış və qəhrəmanlıqlar göstərmişdir. Şuşa alınandan sonra Füzuli, Ağdərə döyüşlərində iştirak etmiş, döyüş yoldaşlarının dediyinə görə səngərdə onurğa sütunundan ciddi xəsarət almışdır. Ciddi xəsarətinin və çox ağrılarının olmasına baxmayaraq yenidən cəbhəyə yollanmışdır. Buna səbəb xəbər gəlir ki, Ağdərə rayonunun Kasaped kəndinə indiki Umudlu kəndi mühasirəyə alınıb, qadınlar, uşaqlar və yaşlılar orda qalıb. Beləliklə öz dəstəsilə birgə yenidən cəbhəyə yollanıb, böyük qəhrəmanlıqla kəndi və əhalisini mühasirədən çıxarmış, özü isə snayper gülləsinə tuş gələrək qəhrəmancasına 22.07.1992-ci ildə şəhid olmuşdur. Şəhidin cənazəsi böyük izdihamla Mingəçevir şəhəri Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunmuşdur.

Мустафаев Шаиг Ниджат оглы родился 7 декабря 1960 года. Первое среднее образование он получил в Мингечевирской школе № 10 и окончив ее с отличными оценками поступил на бухгалтерский факультет Института народного хозяйства. Окончив институт, он пошел в армию и, проработав недолгое время в Баку, уехал в Россию.
В апреле 1985 года во время Чернобыльской катастрофы он поехал туда добровольцем и принял в ней участие. Проработав в России в городе Новгород 2 года, он вернулся в Мингячевир и был приглашен работать главным бухгалтером на стекольный завод, а затем в открывшееся Бюро туризма и путешествий, где продолжил работу в должности главного бухгалтера.
В эти годы он всегда занимался спортом, основал первое в Мингячевире «Общество молодежи», также он создал «Альпинистскую группу».
19 февраля 1989 года он создал семью и женился на Арзу ханум.
Как только началась война, он сразу же подал заявление в Мингечевирский военный комиссариат в качестве офицера запаса. Позже он участвовал в нескольких тренировках и получил звание старшего лейтенанта, поскольку имел высшее образование. Поскольку, несмотря на его неоднократные обращения, его не отправили в зону боевых действий, он по собственной инициативе сформировал группу добровольцев из Мингячевира численностью около 30 человек и отправился на фронт вместе с отрядом, которым командовал, в феврале 1992 года сразу после Ходжалинской трагедии. Мужество, героизм и бесстрашие этого добровольческого отряда привели к дальнейшему расширению их деятельности, и таким образом был создан батальон М-2 города Мингячевир.
Наш Шехид Шаиг Мустафаев прошел долгий бой, начиная с Лачинского коридора. Позже он принимал участие в защите Шуши, так как в Шуше много горных высот, и он был альпинистом, регулярно участвовал в боях и проявлял героизм. После взятия Шуши принял участие в боях при Физули и Агдере и, по словам соратников, в окопе получил тяжелое ранение позвоночника. Он вернулся на фронт, несмотря на серьезное ранение и сильную боль. Причина этого в том, что нынешнее село Умудлу села Касапед Агдеринского района было осаждено, и там остались женщины, дети и старики. Таким образом, вместе со своей группой он вновь отправился на фронт, героически вывел село и его население из блокады, а сам героически погиб 22.07.1992 года после попадания снайперской пули. Тело шехида было похоронено на Алее Шехидов города Мингячевир.