Şəhid, Qəfərli Amin Rasim oğlu, 22 yanvar 2004-cü ildə Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Biləcəri qəsəbəsində anadan olmuşdur. Əslən Zəngilan rayonu, Zərnəli kəndindəndir.2010-cu ildə şəhid Emin Əliyev adına tam orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil omuşdur. 2021-ci ildə həmin məktəbin 11-ci sinfini bitirmişdir. 8 aprel 2022-ci ildə həqiqi hərbi xidmətə çağırılmış və Cəlilibad rayonu hərbi hissəsində qulluq etmişdir. XTQ-də kəşfiyatçı olmuşdur.
2022-ci ildə sentyabrın 12-dən 13-ə keçən gecə qisasa-qisas əməliyyatında Kəlbəcərdə şəhidlik mərtəbəsinə (18 yaşında) yüksəlmişdir. Sentyabrın 15- də II Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur.
Vətən qarşısındakı müstəsna xidmətlərinə görə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən, Amin Qəfərli ölümündən sonra 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni və "Vətən uğrunda"medalı ilə təltif olunmuşdur.

Martyr Gafarli Amin Rasim oglu was born on January 22, 2004, in Binaqadi district, Baku. He is originally from the village of Zarnali in the Zangilan district. In 2010, he started the first grade at the secondary school named after martyr Emin Aliyev. In 2021, he graduated from the 11th grade of that school. On April 8, 2022, he was called up for active military service and served in the Jalilabad district military unit. He was a scout in the Special Forces.
On the night of September 12 to 13, 2022, during the operation in Kalbajar, he reached the rank of martyr (at the age of 18). He was buried on September 15 in the Second Alley of Honor.
For his exceptional services to the Motherland, according to the decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, Amin Gafarli was posthumously awarded the Order "For Service to the Motherland" III degree and the medal "For the Motherland".