Şəhid, Qəfərli Amin Rasim oğlu, 22 yanvar 2004-cü ildə Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Biləcəri qəsəbəsində anadan olmuşdur. Əslən Zəngilan rayonu, Zərnəli kəndindəndir.2010-cu ildə şəhid Emin Əliyev adına tam orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil omuşdur. 2021-ci ildə həmin məktəbin 11-ci sinfini bitirmişdir. 8 aprel 2022-ci ildə həqiqi hərbi xidmətə çağırılmış və Cəlilibad rayonu hərbi hissəsində qulluq etmişdir. XTQ-də kəşfiyatçı olmuşdur.
2022-ci ildə sentyabrın 12-dən 13-ə keçən gecə qisasa-qisas əməliyyatında Kəlbəcərdə şəhidlik mərtəbəsinə (18 yaşında) yüksəlmişdir. Sentyabrın 15- də II Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur.
Vətən qarşısındakı müstəsna xidmətlərinə görə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən, Amin Qəfərli ölümündən sonra 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni və "Vətən uğrunda"medalı ilə təltif olunmuşdur.

Шахид, Гафарлы Амин Расим оглу, родился 22 января 2004 года в посёлке Бинагади, Баку. Он родом из деревни Зернали в Зангиланском районе. В 2010 году поступил в первый класс средней школы имени шахида Эмина Алиева. В 2021 году окончил 11-й класс этой школы. 8 апреля 2022 года был призван на действительную военную службу и служил в военной части в Джалилабадском районе. Был разведчиком в Силах специальных операций.
В ночь с 12 на 13 сентября 2022 года он достиг уровня шахида (в 18 лет) в операции в Кельбаджаре. Похоронен 15 сентября на II Аллее почётного захоронения.
За исключительные заслуги перед Родиной, согласно указам Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, Амин Гафарлы посмертно награждён орденом «За службу Отечеству» III степени и медалью «За Родину».