Əliyev Firuz Qaraş oğlu Milli Ordu sıralarında xidmətə çağrılanda cəmi 19 yaşı var idi. Firuz 1974-cü il mart ayının 8-də Mingəçevir şəhərində doğulub boya-başa çatmışdır. Ailənin dördüncü övladı idi. O, Mingəçevir şəhər 16 saylı orta məktəbi və S.Vurğun adına musiqi məktəbini bitirmişdir. Qarmonçu olmaq istəyirdi.
Dost-tanışları arasında musiqi həvəskarı kimi tanınmışdı. Çoxlu fəxri fərmanları, diplomları, tərifnamələri var. Tez-tez toy şənliklərində, məktəb və məktəblərarası, şəhər və şəhərlərarası yarışmalarda, tədbirlərdə iştirak edirdi. Qarmonunu sehrli barmaqları ilə elə hərəkətə gətirirdi ki, onu dinləyənlər bu ecazkar səsdən zövq alırdılar.
Dəfələrlə oxuduğu 16 saylı məktəbin adını yüksəklərə qaldırmışdı.
Firuz bununla yanaşı istehsalatda işləməyə də can atırdı. O, 1991-ci il sentyabrın 27-də Mingəçevir şəhərində Toxuculuq Kombinatında müdiriyyətin əmri ilə energetika şöbəsində elektrik montyoru işinə qəbul olundu. Hərbi xidmətə gedənə kimi bu kombinatda çalışdı.
1992-ci il iyunun 5-də Firuz Milli Ordu sıralarında hərbi xidmətə çağrıldı.
O, hərbi xidmətə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Sədərək rayonunda başlamış, daha sonra 1993-cü ildə Ağdam və Fizuli rayonlarında davam etdirmişdir. Firuz Milli Ordumuzun Xüsusi Təyinatlı bölməsində kəşfiyyatçı kimi xidmət edərək, döyüş bölgələrində kəşfiyyat əməliyyatlarının keçirilməsində fəal iştirak edirdi.
1993-cü ilin avqust ayında Fizuli rayonunun Əhmədbəyli kəndi istiqamətində döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən Firuz və 6 əsgər yoldaşı düşmənlə üz-üzə gəlir və döyüşə girirlər. Təəssüf ki, döyüşdə Firuzun əsgər yoldaşları şəhid olurlar və Firuz tək qalaraq düşmənin 5 tankını məhv edir, sonra isə şəhid olmuş yoldaşlarını döyüş yerindən uzaqlaşdıraraq xəndəyə yığır. Daha sonra yenidən döyüşə qatılır, əl qumbarası ilə tankı vurmaq istəyəndə qumbara partlamır, bunu görən düşmən tankdan atəş açaraq Firuzu vurur və tankı yaralı Firuzun üstündən sürür.

Когда его призвали на службу в Национальную армию, Фирузу было всего 19 лет. Фируз родился 8 марта 1974 года в городе Мингечевир, где и вырос. Он был четвертым ребенком в семье. Фируз окончил среднюю школу № 16 города Мингечевир и музыкальную школу имени С. Вургуна. Он мечтал стать аккордеонистом.
Среди друзей и знакомых его знали как любителя музыки. У него было множество почетных грамот, дипломов и похвальных листов. Он часто участвовал в свадебных торжествах, школьных и межшкольных, городских и межгородских соревнованиях и мероприятиях. Его волшебные пальцы заставляли аккордеон звучать так, что слушатели наслаждались этим чарующим звуком. Фируз многократно возвышал имя средней школы № 16, в которой учился.
Кроме того, Фируз стремился работать в производстве. 27 сентября 1991 года он был принят на должность электромонтера в энергетическом отделе Ткацкого комбината в Мингечевире по приказу руководства. Он работал на этом комбинате до тех пор, пока не ушел на военную службу.
5 июня 1992 года Фируз был призван на военную службу в ряды Национальной армии. Свою службу он начал в районе Садарак Нахичеванской Автономной Республики, а затем в 1993 году продолжил в районах Агдам и Физули. Фируз служил разведчиком в спецподразделении нашей Национальной армии, активно участвуя в разведывательных операциях в боевых зонах.
В августе 1993 года, выполняя боевое задание в направлении села Ахмедбейли района Физули, Фируз и шесть его товарищей по оружию столкнулись с врагом и вступили в бой. К сожалению, в бою его товарищи погибли, и Фируз остался один. Он уничтожил пять вражеских танков, затем перенес тела погибших товарищей в окоп. После этого он снова вступил в бой, пытаясь поразить танк гранатой, которая не взорвалась. Враг заметил это и выстрелил из танка, поразив Фируза, после чего проехал на танке по раненому Фирузу.