İbişov Nicat Vasif oğlu 2000-ci il 27 avqustda Mingəçevir şəhərində anadan olmuşdur. Nicat çox vətənpərvər şəxs idi. O, uşaqlıqdan məktəbdə bir çox “Şahinlər”, “Cəsurlar” yarışlarında iştirak edərək birincilik qazanmışdı. Nicat ürəyi təmiz, uşağa uşaq, böyüklə böyük, xoş xasiyyətli, gülər üzlü şəxs idi. O, heç kimi incitməyən, qəlbini qırmayan, üzr istəməyi bacaran biri olub. Nicat ailəsini çox sevirdi, anası Samirəyə, bacısı Ləmanə çox bağlı idi. Nicat atası ilə dost idi, o hər bir problemini atasıyla bölüşər, atasıyla dərdləşərdi.
O, 2006-cı ildə Mingəçevir şəhəri 19 nömrəli tam orta məktəbə qəbul olaraq 2017-ci ildə həmin məktəbi bitirib. 2018-ci ildə Bakı Sülhməramlı Qüvvələrinə əsgərliyə yollanmışdı. Əsgərliyi mərdcəsinə başa vuran Nicat təxminən il 2020-ci ilin aprel ayında doğma evinə geri dönmüşdü. O, 2020-ci ilin sentyabrında səfərbərliklə yenidən hərbiyə çağırıldı. O, sentyabrın 21-də təlimə yollandı. Nicat səfərbərlik başladığında "mən də gedəcəm" deyərək igidlik göstərirdi. Çağırış zamanı Nicat sevinərək hətta bizim həyətimizdə rəqs edərək "mən də gedirəm Vətəni qorumağa" deyirdi, çox sevinirdi gedəcəyi ilə getdi... Bizlə çox-çox əlaqə saxlayırdı və hər şey yaxşıdı, narahat olmayın deyirdi. Oktyabrın 8-də zəng edərək "biz irəli gedirik, ola bilsin zəng çatmadı, məndən narahat olmayın, mən bir şey olsa arxamca çox ağlamayın" deyərək irəliyə getdi və zənglərin sayı azaldı.
Nicat oktyabrın 11-də Suqovşan Ağdərə istiqamətlərində gedən döyüşlərdə mərdcəsinə, igidliklə şəhid olmuşdur.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən İbişov Nicat Vasif oğlu ölümündən sonra “Cəsur döyüşçü”, “Vətən uğrunda” və “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunmuşdur.
Nicat gəzməyi, rəqs etməyi çox sevirdi. Hətta onun sevdiyi bir qız vardı, ona şeirlər belə yazmışdı. Nicatın bir çox dostları vardı, o bütün Mingəçevirdə, hətta QRES-də ətrafında olan insanların hörmətini qazanmışdır.

Nijat Ibishov Vasif oglu was born on August 27, 2000, in Mingachevir. Nijat was a patriotic person from childhood and participated in many "Falcons" and "Braves" competitions at school, winning first places. He was a kind-hearted, cheerful, and smiling person who never hurt anyone. Nijat loved his family very much and was very close to his mother Samira and sister Laman. He had a friendly relationship with his father and shared all his problems with him.
In 2006, Nijat enrolled in Secondary School No. 19 in Mingachevir and graduated in 2017. In 2018, he was drafted into the Peacekeeping Forces in Baku. Nijat completed his military service bravely and returned home in April 2020. In September, he was called back to military service during the mobilization and went to training on September 21. When the mobilization began, Nijat showed courage, saying, "I will go too". During the call-up, he joyfully danced in the yard, saying, "I am going to defend the Homeland". He frequently contacted his family, assuring them that everything was fine. On October 8, he said, "We are moving forward, if the connection is lost, don't worry about me. If something happens, don't cry much" and went forward.
Nijat heroically died in the battles for Sugovushan and Aghdara on October 11. For participating in combat operations and honorably fulfilling his military duty, by the decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Nijat Ibishov was posthumously awarded the medals "Brave Warrior", "For the Motherland" and "For the Liberation of Sugovushan".
Nijat loved to dance and walk. He had a beloved girl to whom he wrote poems. Nijat had many friends and earned the respect of everyone around him in Mingachevir and QRES.