İbişov Nicat Vasif oğlu 2000-ci il 27 avqustda Mingəçevir şəhərində anadan olmuşdur. Nicat çox vətənpərvər şəxs idi. O, uşaqlıqdan məktəbdə bir çox “Şahinlər”, “Cəsurlar” yarışlarında iştirak edərək birincilik qazanmışdı. Nicat ürəyi təmiz, uşağa uşaq, böyüklə böyük, xoş xasiyyətli, gülər üzlü şəxs idi. O, heç kimi incitməyən, qəlbini qırmayan, üzr istəməyi bacaran biri olub. Nicat ailəsini çox sevirdi, anası Samirəyə, bacısı Ləmanə çox bağlı idi. Nicat atası ilə dost idi, o hər bir problemini atasıyla bölüşər, atasıyla dərdləşərdi.
O, 2006-cı ildə Mingəçevir şəhəri 19 nömrəli tam orta məktəbə qəbul olaraq 2017-ci ildə həmin məktəbi bitirib. 2018-ci ildə Bakı Sülhməramlı Qüvvələrinə əsgərliyə yollanmışdı. Əsgərliyi mərdcəsinə başa vuran Nicat təxminən il 2020-ci ilin aprel ayında doğma evinə geri dönmüşdü. O, 2020-ci ilin sentyabrında səfərbərliklə yenidən hərbiyə çağırıldı. O, sentyabrın 21-də təlimə yollandı. Nicat səfərbərlik başladığında "mən də gedəcəm" deyərək igidlik göstərirdi. Çağırış zamanı Nicat sevinərək hətta bizim həyətimizdə rəqs edərək "mən də gedirəm Vətəni qorumağa" deyirdi, çox sevinirdi gedəcəyi ilə getdi... Bizlə çox-çox əlaqə saxlayırdı və hər şey yaxşıdı, narahat olmayın deyirdi. Oktyabrın 8-də zəng edərək "biz irəli gedirik, ola bilsin zəng çatmadı, məndən narahat olmayın, mən bir şey olsa arxamca çox ağlamayın" deyərək irəliyə getdi və zənglərin sayı azaldı.
Nicat oktyabrın 11-də Suqovşan Ağdərə istiqamətlərində gedən döyüşlərdə mərdcəsinə, igidliklə şəhid olmuşdur.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən İbişov Nicat Vasif oğlu ölümündən sonra “Cəsur döyüşçü”, “Vətən uğrunda” və “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunmuşdur.
Nicat gəzməyi, rəqs etməyi çox sevirdi. Hətta onun sevdiyi bir qız vardı, ona şeirlər belə yazmışdı. Nicatın bir çox dostları vardı, o bütün Mingəçevirdə, hətta QRES-də ətrafında olan insanların hörmətini qazanmışdır.

Ибишов Ниджат Васиф оглы родился 27 августа 2000 года в городе Мингячевир. Ниджат с детства был патриотом и участвовал в школьных соревнованиях "Шахин" и "Смельчаки", неоднократно занимая первые места. Он был добрым, жизнерадостным и улыбчивым человеком, который никогда никого не обижал. Ниджат очень любил свою семью, был близок с матерью Самирой и сестрой Ляман. С отцом у него были доверительные отношения, и он делился с ним всеми своими проблемами.
В 2006 году Ниджат поступил в среднюю школу № 19 в Мингячевире и окончил её в 2017 году. В 2018 году он был призван в миротворческие силы в Баку. После службы он вернулся домой в апреле 2020 года. В сентябре он вновь был призван на военную службу и отправился на учения 21 сентября. Когда началась мобилизация, Ниджат проявил решимость, заявив: "Я тоже пойду". Во время призыва он радостно танцевал во дворе, говоря: "Я тоже иду защищать Родину". Он часто связывался с семьёй и говорил, чтобы они не беспокоились. 8 октября он сообщил: "Мы идем вперед, если связь пропадет, не волнуйтесь за меня. Если что-то случится, не плачьте сильно".
Ниджат героически погиб в боях за Сугувушан и Агдере 11 октября. За участие в боевых операциях и за выполнение воинского долга с честью, указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева, Ниджат Ибишов был посмертно награжден медалями "Храбрый воин", "За Родину" и "За освобождение Сугувушана".
Ниджат любил танцевать и гулять. У него была любимая девушка, которой он писал стихи. У Ниджата было много друзей, и он заслужил уважение всех окружающих в Мингячевире и в QRES.