Əli Tağıyev 1997-ci il avqustun 8-də İmişli rayonunda anadan olub. Əli Tağıyev 2016-cı ilin 2–5 aprelində baş verən döyüşlərdə iştirak etmişdir.
Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Əli Tağıyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Cəbrayıl və Füzuli rayonunun azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Əli Tağıyev oktyabrın 13-də Füzuli döyüşləri zamanı şəhid olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncmlarına əsasən Əli Tağıyev ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Cəbrayılın azad olunmasına görə", "Xocavəndin azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edildi.

Али Тагиев родился 8 августа 1997 года в Имишлинском районе. Али Тагиев участвовал в боях, происходивших с 2 по 5 апреля 2016 года.
Солдат Азербайджанской армии Али Тагиев принимал участие в боях за освобождение районов Джебраил и Физули во время Отечественной войны, начатой 27 сентября 2020 года Вооружёнными силами Азербайджана для освобождения территорий, находившихся под оккупацией Армении, и восстановления территориальной целостности Азербайджана. Али Тагиев погиб 13 октября в боях за Физули.
Указами Президента Азербайджана Ильхама Алиева Али Тагиев посмертно награжден медалями "За Родину", "За освобождение Джебраила" и "За освобождение Ходжавенда".