Əli Tağıyev 1997-ci il avqustun 8-də İmişli rayonunda anadan olub. Əli Tağıyev 2016-cı ilin 2–5 aprelində baş verən döyüşlərdə iştirak etmişdir.
Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Əli Tağıyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Cəbrayıl və Füzuli rayonunun azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Əli Tağıyev oktyabrın 13-də Füzuli döyüşləri zamanı şəhid olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncmlarına əsasən Əli Tağıyev ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Cəbrayılın azad olunmasına görə", "Xocavəndin azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edildi.

Ali Taghiyev was born on August 8, 1997, in the Imishli district. Ali Taghiyev participated in the battles that took place from April 2-5, 2016.
As a soldier in the Azerbaijani Army, Ali Taghiyev took part in the battles for the liberation of the Jabrayil and Fuzuli districts during the Patriotic War, which began on September 27, 2020, by the Azerbaijani Armed Forces to liberate the territories occupied by Armenia and restore the territorial integrity of Azerbaijan. Ali Taghiyev was martyred on October 13 during the battles for Fuzuli.
By the relevant decrees of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, Ali Taghiyev was posthumously awarded the medals "For the Motherland," "For the Liberation of Jabrayil," and "For the Liberation of Khojavend."