Məhəmmədəli Mütəllim oğlu İbrahimli 22 noyabr 1996-cı ildə Azərbaycanın Beyləqan şəhərində anadan olmuşdur. O, əslən Füzulinin Cuvarlı kəndindəndir. Atası Mütəllim Xəlilov Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı olmuşdur. Məhəmmədəli İbrahimli 2003–2014-cü illərdə Bakı şəhəri, Sabunçu rayonunda yerləşən 215 nömrəli orta məktəbdə təhsil almışdır. O, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinə qəbul olmuş, 2018-ci ildə buradan məzun olduqdan sonra Azərbaycan Texniki Universitetində magistr təhsili almışdır.
Bakalavr və magistr təhsili almış Məhəmmədəli İbrahimli 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Azərbaycan Quru Qoşunlarının tərkibində Suqovuşanın azad edilməsində və Ağdərə istiqamətində baş tutan döyüşlərdə iştirak etmişdir. Döyüş zamanı ağır yaralanan Məhəmmədəli İbrahimli müalicə üçün Bərdəyə aparılsa da, müalicəsini yarımçıq qoyaraq könüllü şəkildə ön cəbhəyə qayıtmışdır. O, 13 oktyabrda Ağdərə istiqamətində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin postuna kəşfiyyat bölüyünün hücumu zamanı qumbara ilə 20-dən çox erməni hərbçisini məhv etmiş, özü də baş tutan döyüşlərdə həlak olmuşdur. Məhəmmədəli İbrahimlinin nəşi müharibənin bitməsindən iki ay sonra tapılmışdır.
Məhəmmədəli İbrahimli 2020-ci ildə hərbi xidmətə çağırılmışdır. O, Azərbaycan Ordusunun kəşfiyyatçı əsgəri kimi 27 sentyabr 2020-ci ildə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan İkinci Qarabağ müharibəsində iştirak etmişdir. O, oktyabrın 3-dən 4-nə keçən gecə, Suqovuşanın azad edilməsi uğrunda baş tutan döyüşlərdə hər iki qolundan və belindən qəlpə yarası almışdır, lakin buna baxmayaraq, üç yaralı və bir şəhid silah yoldaşını təhlükəsiz əraziyə çıxartmışdır. Ağır yaralanan Məhəmmədəli İbrahimli Bərdə rayonuna aparılmışdır, burada 15 günlük Bərdə Rayon Diaqnostika Xəstəxanasına yerləşdirilmiş, lakin o, üç gün sonra müalicəsini yarımçıq qoyaraq könüllü şəkildə ön cəbhəyə qayıtmışdır.
Məhəmmədəli İbrahimli 13 oktyabrda Ağdərə istiqamətində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin postuna kəşfiyyat bölüyünün hücumunda iştirak etmişdir. O, döyüş yoldaşlarının şəhid olduğunu gördükdən sonra erməni mövqelərinə hücum etmiş, qumbara ilə 20-dən çox erməni hərbçisini məhv etmişdir. Məhəmmədəli İbrahimli burada baş tutan döyüşlərdə şəhid olmuşdur. Onun nəşi müharibədən sonra, dekabr ayında tapılmışdır. Məhəmmədəli İbrahimli 15 dekabr 2020-ci ildə Sabunçu Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilmişdir.
Əslən Füzulinin Cuvarlı kəndindən olan Məhəmmədəli İbrahimli "İmarət" azarkeş qrupunun ən fəal üzvlərindən idi. O, 2021-ci ilin yanvarında "Sabah" ilə keçirilən matçda "Qarabağ"ın qələbə topunu vuran Mahir Emreli qoldan sonra üzərində Məhəmmədəli İbrahimlinin şəkli olan ağ formanı nümayiş etdirmişdir. Həmin ilin may ayında Məhəmmədəli İbrahimli "Qarabağ" komandasının üzvü kimi ölümündən sonra Azərbaycan Premyer Liqasının gümüş medalına layiq görülmüşdür. Həmçinin, iyul ayında Xətai rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin mərkəzi kitabxanasında Məhəmmədəli İbrahimlinin xatirəsinə həsr olunmuş sərgi açılmışdır. Bundan başqa, fərqli ölkələrdə məskunlaşan azərbaycanlı tələbələrin magistr səviyyəsi üzrə təhsilini dəstəkləmək üçün "Məhəmmədəli İbrahimli Təqaüd Proqramı" təsis edilmişdir. "Qarabağ" FK növbəti mövsümü qızıl medalla başa vurmuş, 22 may 2022-ci ildə medalların və kubokun təqdimetməsi mərasimində şəhid Məhəmmədəli İbrahimli üçün nəzərdə tutulmuş medal onun atasına təqdim olunmuşdur.
23 iyul 2021-ci ildə Xətai rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin mərkəzi kitabxanasında Vətən Müharibəsi şəhidi Məhəmmədəli İbrahimlinin xatirəsinə həsr olunmuş sərgi açılıb.
Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamına əsasən Məhəmmədəli İbrahimli “Suqovuşanın azad olunmasına görə” və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif edilib.

Мехаммедали Муталлим оглу Ибрагимли родился 22 ноября 1996 года в городе Бейлаган, Азербайджан. Он родом из села Джуварлы в Физули. Его отец Муталлим Халилов был участником Первой Карабахской войны. Мехаммедали Ибрагимли учился в средней школе № 215 в Сабунчу, Баку, с 2003 по 2014 год. Он поступил в Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности, а после окончания в 2018 году продолжил обучение в Азербайджанском техническом университете на магистратуре.
Мехаммедали Ибрагимли, имея степень бакалавра и магистра, участвовал во Второй Карабахской войне, начавшейся 27 сентября 2020 года, в составе Сухопутных войск Азербайджана, освобождая Суговушан и участвуя в боях в направлении Агдере. Во время боев он был тяжело ранен и был отправлен на лечение в Берду, но, прервав лечение, добровольно вернулся на фронт. 13 октября, во время атаки разведывательной группы на пост армейских сил Армении в направлении Агдере, он уничтожил более 20 армянских солдат с помощью гранаты, но сам пал в бою. Его тело было найдено через два месяца после окончания войны.
Мехаммедали Ибрагимли был призван на военную службу в 2020 году. Он участвовал во Второй Карабахской войне, которая началась 27 сентября 2020 года, как разведчик Азербайджанской армии. Ночью с 3 на 4 октября он получил осколочные ранения обеих рук и поясницы в боях за освобождение Суговушана, но, несмотря на это, вывел троих раненых и одного погибшего товарища в безопасное место. Тяжело раненый Мехаммедали Ибрагимли был отправлен в районную больницу в Берде, где находился в течение 15 дней, но через три дня он снова добровольно вернулся на фронт.
13 октября он участвовал в атаке разведывательной группы на пост армейских сил Армении в направлении Агдере. Увидев, что его боевые товарищи погибли, он атаковал армянские позиции и уничтожил более 20 армянских солдат с помощью гранаты. Мехаммедали Ибрагимли пал в этих боях. Его тело было найдено после войны, в декабре. Он был похоронен 15 декабря 2020 года на кладбище мучеников в Сабунчу.
Мехаммедали Ибрагимли, родом из села Джуварлы в Физули, был одним из самых активных членов группы поддержки "Имарет". В январе 2021 года, после гола Махира Эмрели в матче против "Сабах", он продемонстрировал белую футболку с изображением Мехаммедали Ибрагимли. В мае того же года он был посмертно награждён серебряной медалью Премьер-лиги Азербайджана как член команды "Карабах". В июле в Центральной библиотеке Хатаинского района была открыта выставка, посвящённая памяти Мехаммедали Ибрагимли. Кроме того, была основана стипендиальная программа "Мехаммедали Ибрагимли" для поддержки азербайджанских студентов, обучающихся на уровне магистратуры в разных странах. Футбольный клуб "Карабах" завершил следующий сезон с золотой медалью, и во время церемонии награждения 22 мая 2022 года медаль, предназначенная для погибшего Мехаммедали Ибрагимли, была вручена его отцу.
23 июля 2021 года в центральной библиотеке Центральной системы библиотек района Хетаи открылась выставка, посвященная памяти шехида Ветеранской войны Мехаммедали Ибрагимли.
В соответствии с указом Президента Азербайджана, Мехаммедали Ибрагимли был награждён медалями "За освобождение Суговушана" и "За родину".