Şəhid Əliyev Fərid Pirəli oğlu 14 avqust 1994-cü ildə Bakı şəhərinin Səbail rayonunda anadan olmuşdur. 2000-2001‐ci illərdə Bakı şəhəri, Səbail rayonu Hüseyn Cavid adına 132 saylı tam orta məktəbi bitirmişdir. Daha sonra isə 17 saylı Texniki Peşə Liseyində təhsil almışdır. 2012-ci ildə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Bakı şəhər Səbail rayon üzrə Hərbi Şöbəsi tərəfindən hərbi xidmətə çağırılmışdır. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarında, "N" saylı hərbi hissədə atıcı vəzifəsində müddətli həqiqi hərbi xidmət etmişdir. 2014-cü ildə hərbi xidmətdən tərxis olunmuşdur.Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Fərid Əliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan İkinci Qarabağ müharibəsində könüllü baş rabitəçi olaraq iştirak etmişdir. Cəbrayılın, Qubadlının və Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə fəal iştirak etmişdir. 5 noyabr 2020-ci ildə Şuşa istiqamətində döyüş tapşırığının yerinə yetirilməsi zamanı şəhid olmuşdur.
16 noyabr Badandartın şəhidlər xiyabanında dəfn olunmuşdur.
Ölkə Prezidentinin sərəncamlarına əsasən Fərid Əliyev ölümündən sonra,“Vətən uğrunda”, “Cəsur döyüşçü”, “Şuşanın azad olunması”,”Cəbrayılın azad olunması” medalları ilə və 3-cü dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilə təltif olunmuşdur.

Алиев Фарид Пирали оглы родился 14 августа 1994 года в Сабайльском районе города Баку. В 2000-2001 годах окончил среднюю школу №132 имени Гусейна Джавида в Сабайльском районе города Баку. Позже учился в Техническом Профессиональном Лицее №17. В 2012 году был призван на военную службу Военным комиссариатом Сабайльского района города Баку Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу. Проходил срочную военную службу в рядах Вооруженных сил Азербайджана в «N» воинской части в должности стрелка. В 2014 году был демобилизован.
Фарид Алиев, солдат Азербайджанской армии, добровольно принял участие в качестве старшего связиста во Второй Карабахской войне, начавшейся 27 сентября 2020 года с целью освобождения оккупированных территорий Азербайджана и восстановления территориальной целостности страны. Он активно участвовал в боях за освобождение Джебраила, Кубатлы и Шуши. 5 ноября 2020 года героически погиб при выполнении боевой задачи в направлении Шуши.
16 ноября был похоронен на Аллее Шехидов в Бадамдаре.
В соответствии с указами Президента страны Фарид Алиев посмертно был награжден медалями «За Родину», «Отважный воин», «За освобождение Шуши», «За освобождение Джебраила» и орденом 3-й степени «За службу Отечеству».