Şəhid Əliyev Fərid Pirəli oğlu 14 avqust 1994-cü ildə Bakı şəhərinin Səbail rayonunda anadan olmuşdur. 2000-2001‐ci illərdə Bakı şəhəri, Səbail rayonu Hüseyn Cavid adına 132 saylı tam orta məktəbi bitirmişdir. Daha sonra isə 17 saylı Texniki Peşə Liseyində təhsil almışdır. 2012-ci ildə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Bakı şəhər Səbail rayon üzrə Hərbi Şöbəsi tərəfindən hərbi xidmətə çağırılmışdır. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sıralarında, "N" saylı hərbi hissədə atıcı vəzifəsində müddətli həqiqi hərbi xidmət etmişdir. 2014-cü ildə hərbi xidmətdən tərxis olunmuşdur.Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Fərid Əliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan İkinci Qarabağ müharibəsində könüllü baş rabitəçi olaraq iştirak etmişdir. Cəbrayılın, Qubadlının və Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə fəal iştirak etmişdir. 5 noyabr 2020-ci ildə Şuşa istiqamətində döyüş tapşırığının yerinə yetirilməsi zamanı şəhid olmuşdur.
16 noyabr Badandartın şəhidlər xiyabanında dəfn olunmuşdur.
Ölkə Prezidentinin sərəncamlarına əsasən Fərid Əliyev ölümündən sonra,“Vətən uğrunda”, “Cəsur döyüşçü”, “Şuşanın azad olunması”,”Cəbrayılın azad olunması” medalları ilə və 3-cü dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilə təltif olunmuşdur.

Fərid Pirali oglu Aliyev was born on August 14, 1994, in the Səbail district of Baku. He graduated from the Huseyn Javid School No. 132 in Səbail district in 2000-2001 and later continued his education at Technical Vocational School No. 17. In 2012, he was conscripted into the military by the Military Department of the State Service for Mobilization and Conscription in the Səbail district of Baku. He served in the Azerbaijan Armed Forces in the "N" military unit as a shooter during his term of military service and was discharged in 2014.
Fərid Aliyev, a soldier in the Azerbaijan Army, voluntarily participated as a senior communications officer in the Second Karabakh War, which began on September 27, 2020, to liberate Azerbaijan's territories from Armenian occupation and restore the country's territorial integrity. He actively participated in battles for the liberation of Jabrayil, Gubadli, and Shusha. On November 5, 2020, he heroically fell while fulfilling a combat mission in the direction of Shusha.
He was laid to rest at the Martyrs' Alley in Badamdar on November 16.
According to the decrees of the President of the country, Fərid Aliyev was posthumously awarded the medals "For the Homeland," "Brave Warrior," "For the Liberation of Shusha," "For the Liberation of Jabrayil," and the 3rd-degree Order "For Service to the Fatherland."