Əhmədov Mübariz Əlizadə oğlu 1 yanvar 1963-cü ildə Sabirabad rayonun Qaratəpə kəndində dünyaya göz açmışdır. 1969-cu ildə beynəlxalq məktəbə getmişdir. 1977-ci ildə 8-ci sinifi bitirib, Sankt-Peterburq Kino Texnikumuna daxil olur. Lakin iqlim şəraitinə uyğunlaşa bilmir və geri dönüb təhsilini davam etdirir. 1980-ci ildə M.F.Axundov adına Azərbaycan Pedaqoji Dillər İnstitutuna daxil olur. 3-cü kursda ordu sıralarına çağırılır. Orduda kəşfiyyatçı-radist peşəsinə yiyələnir. 1985-ci ildə ordudan tərxis olunduqdan sonra yenidən təhsilini davam etdirir.
1989-cu il... Ermənistan silahlı birləşmələri Azərbaycana qarşı elan olunmamış müharibəyə başlayır. Mübariz özünümüdafiə batalyonuna könüllü yazılır və Qarabağın müdafiəsinə qoşulur. O, Ağdam rayonunda ilk Yaqub Rzayevin dəstəsinə qoşulur. Sonradan isə 845 saylı hərbi hissənin batalyon komandiri Allahverdi Bağırov onu öz batalyonuna dəvət edir və Rota komandiri təyin edir. Döyüşlər: Dovşanlı, Xramort, Qazançı, Əsgəran, Pircamal, Aranzəmin, Ağbulaq, Yenikənd, Naxçıvanik, Abdal-Gülablı, Katik, Dəhraz, Xanabad və Şuşa uğrunda gedən döyüşlər. O, mərdliklə vuruşurdu, öz rəşadəti ilə ad-san qazanmışdır.
Onun qəhrəmanlığını görən türk generalı 1991-ci ildə Müdafiə Nazirliyi ilə məsləhətləşib onu Türkiyə Respublikasında hərbi təhsil almağı tövsiyə edir. Bütün sənədlər hazırlandı, lakin çətin döyüşlər getdiyindən şəhidlərimiz çox olduğu bir zamanda Mübariz Türkiyəyə getməkdən imtina etdi. O, döyüşlərdə iştirak edib, şəhidlərimizin qisasını almağı üstün tutur...
Ağdam rayonunun Abdal-Gülablı kəndi... 1992-ci ilin 24 sentyabrı... Son döyüş... Həmin gün kənd işğalçılardan azad edilməli idi. Düşmən gecə yarıdan başlayaraq kəndi ağır silahlarla atəşə tutur. Döyüşçülərimiz qalibiyyət əzmi ilə əks-hücuma keçirlər. Qəflətən yaxınlıqda mərmi partlayır. Mübariz ağır yaralanır. Və yaralı-yaralı öz rotasını mühasirədən çıxarmağı bacarır. Lakin özü şəhid olur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 sentyabr 1994-cü il tarixli 203 saylı fərmanı ilə Əhmədov Mübariz Əlizadə oğluna ölümündən sonra "Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı" adı verilmişdir. Doğma kəndində dəfn edilib, Sabirabad rayonunda büstü qoyulub...

Ахмедов Мубариз Элизаде родился 1 января 1963 года в селе Каратапа Сабирабадского района. В 1969 году он поступил в международную школу. В 1977 году, закончив 8-й класс, поступил в Ленинградский кинотехникум. Однако из-за климатических условий не смог адаптироваться и вернулся для продолжения учебы. В 1980 году он поступил в Азербайджанский педагогический институт иностранных языков имени М.Ф. Ахундова. На третьем курсе его призвали в армию, где он стал радистом-разведчиком. В 1985 году, после демобилизации из армии, он продолжил учебу.
В 1989 году вооружённые силы Армении начали необъявленную войну против Азербайджана. Мубариз добровольно записался в батальон самообороны и присоединился к обороне Карабаха. Сначала он вступил в отряд Якуба Рзаева в Агдамском районе. Позже командир 845-й воинской части Аллахверди Багиров назначил его командиром роты. Он участвовал в боях в Довшанлы, Храморте, Казанчи, Аскеране, Пирджамале, Аранзамине, Агбулаке, Еникенде, Нахчиванике, Абдал-Гюлаблы, Кятике, Дахразе, Ханабаде и Шуше. Он сражался с мужеством и завоевал большую славу.
В 1991 году турецкий генерал, увидев его героизм, рекомендовал Мубаризу получить военное образование в Турецкой Республике. Все документы были подготовлены, но из-за продолжающихся ожесточённых боев и большого числа погибших Мубариз отказался ехать в Турцию, предпочтя остаться и мстить за павших товарищей.
В селе Абдал-Гюлаблы Агдамского района 24 сентября 1992 года состоялся решающий бой. В тот день село должно было быть освобождено от врага. Противник начал ночной артиллерийский обстрел села. Несмотря на интенсивный огонь, азербайджанские войска начали контратаку. Внезапно рядом разорвался снаряд, и Мубариз был тяжело ранен. Даже будучи раненым, он смог вывести свою роту из окружения, но сам погиб от ран.
Указом президента Азербайджана от 16 сентября 1994 года Мубариз Элизаде был посмертно удостоен звания "Национальный Герой Азербайджана". Он был похоронен в родном селе, и в его честь установлен памятник в Сабирабадском районе.