Məmmədov Səxavət Adgözəl oğlu 24 may 1991-ci ildə Ağdam rayonunun Papravənd kəndində anadan olub. 1998-2009-cu illərdə Xəzər rayonu Şüvəlan qəsəbəsi İlqar Muradov adına 237 saylı məktəbdə təhsil almışdır.
1 iyul 2009-cu ildə İmişli rayonunda N saylı hərbi hissədə həqiqi hərbi xidmətdə olmuşdur. 2014-cü ildən etibarən müddətdən artıq xidmət edən hərbi qulluqçu kimi Goranboyda yerləşən tank taborunda atıcı vəzifəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinində xidmətə başlamışdır.
2014-cü ilin sonlarında öz istəyi ilə ön cəbhəyə Tərtər rayonunda N saylı hərbi hissədə tuşlayıcı vəzifəsində xidmətini davam etdirib. Burada fəaliyyət göstərərkən, Aprel döyüşlərində iştirak edərək şücaət göstərmişdir.
2020-ci ilin iyul ayında Tovuz döyüşlərində iştirak edərək öz xidməti yerinə dönmüşdür.
Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Səxavət Məmmədov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ağdərə istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edərək şücaət göstərmişdir. 29 sentyabr 2020-ci ildə xidməti vəzifəsini yerinə yetirərkən həlak olmuşdur.Şəhidlik zirvəsinə ucalmışdır.
19 noyabr 2020-ci ildə Ağdam rayonu Şəhidlər xiyabanında torpağa tapşırılmışdır.
Ölümündən sonra Cənab Ali baş Komandanın sərəncamına əsasən "Vətən uğrunda" ,"Cəsur döyüşçü" və "Suqovuşanın azad olunmasına görə " medalları ilə təltif olunmuşdur.

Мамедов Сахавет Адгёзель оглы родился 24 мая 1991 года в селе Паправенд Агдамского района. В 1998-2009 годах учился в школе №237 имени Ильгара Мурадова в поселке Шувелян Хазарского района.
1 июля 2009 года он начал срочную военную службу в воинской части №N в Имишлинском районе. С 2014 года служил в вооруженных силах Азербайджана в должности стрелка в танковом батальоне, расположенном в Горанбое, как военнослужащий сверхсрочной службы. В конце 2014 года по собственной просьбе продолжил службу на передовой в Тертерском районе в должности наводчика. Во время службы там участвовал в апрельских боях, проявив храбрость.
В июле 2020 года он принимал участие в боях в Товузе, после чего вернулся на своё место службы.
Сахавет Мамедов, солдат азербайджанской армии, проявил храбрость, участвуя в боях в направлении Агдере во время Второй Карабахской войны, начавшейся 27 сентября 2020 года с целью освобождения оккупированных территорий Азербайджана. 29 сентября 2020 года он погиб при исполнении служебных обязанностей, став шехидом.
19 ноября 2020 года он был похоронен на Аллее Шехидов в Агдамском районе.
После смерти по указу Верховного Главнокомандующего он был награжден медалями «За Родину», «Отважный воин» и «За освобождение Суговушана».
Сахавет Мамедов был женат, у него осталось двое детей — Дилек и Юсиф, которые стали наследием Родины.