Səttarov Emin bu adı daşıyan insan haqda bir kitab söz yazmaq olardı. Və inan ki bu sözlər ancaq və ancaq onun necə də xeyirxah , dostcanlı ,yardımsevər, böyüklərinə hər zaman dərin hörmət və ehtiramla yanaşan, kiçiklərinə əyləncə və sevgi dolu münasibət göstərən , xidmətində məsuliyyətli , nizam intizamı ilə seçilən, iş yoldaşları, kollektivi, müdriyəti və ətrafı tərəfindən hörmət qazanan bir igid oğul olub.
Şəhid Səttarov Emin Ramin oğlu 25.05.2001-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Emin 2008-ci ildə 10 nömrəli internat məktəbində orta təhsil almağa başlayıb. 2017-ci ildə həmin məktəbin məzunu olub. Orta təhsilini bitirdikdən sonra, 12 nömrəli peşə məktəbində aşbazlıq peşəsini öyrənməyə davam edir. Peşə məktəbini bitirdikdən sonra isə, 2020-ci ildə vətənə xidmət üçün ordu sıralarına gedib. Emin çox fərasətli, cəsarətli, şücaətli bir oğul olub. Şəhidimiz 2-ci Qarabağ müharibəsində iştirak etmişdi. 24.10.2020-ci ildə Qubadlı rayon istiqamətində gedən döyüşdə, düşmənin atdığı minomyot nəticəsində qəlpə yarasından qəhrəmancasına şəhid olmuşdur.
Emin bir sözlə qısa ömür yaşasa da, qəlblərdə dərin izlər buraxıb. Emin hər daim qəlbimizdədir.Üzündəki saflığını onun rəsmindən belə görmək olar... 1 əsrlik hörməti 19 ilinə sığdıran Emin, həqiqətəndə bu dünyaya El üçün gəlmişdi.O təkcə ailədən yox Eldən də köçüb getdi.Heç şübhəsiz ki, onu Allah daha gözəl bir yerə apardı.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Səttarov Emin Ramin oğlu ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, "Füzulinin azad olunmasına görə", "Xocavəndin azad olunmasına görə", "Qubadlının azad olunmasına görə" və "Cəsur döyüşçü" medalları ilə təltif edilib.

Саттаров Эмин Рамин оглы - это человек, о котором можно было бы написать целую книгу. И поверьте, в этих словах отразилось бы его добросердечие, дружелюбие, готовность помочь, глубокое уважение к старшим, искренняя любовь и забота к младшим. Эмин был ответственным в службе, дисциплинированным, что принесло ему уважение среди коллег, начальства и окружающих.
Шехид Эмин Саттаров Рамин оглы родился 25 мая 2001 года в городе Баку. В 2008 году он начал учёбу в интернате №10, который окончил в 2017 году. После окончания средней школы продолжил обучение профессии повара в профессиональном училище №12. Закончив училище, в 2020 году он был призван на службу в армию для защиты Родины. Эмин был смелым, храбрым и отважным молодым человеком. Он принимал участие во Второй Карабахской войне. 24 октября 2020 года в боях в направлении Губадлы он героически погиб от осколочного ранения, полученного в результате вражеского минометного огня.
Хотя Эмин прожил короткую жизнь, он оставил глубокий след в сердцах. Эмин навсегда останется в наших сердцах. Его чистоту можно увидеть даже на его фотографиях. Эмин, который вместил вековое уважение в свои 19 лет, действительно пришел в этот мир для людей. Он покинул не только свою семью, но и весь народ. Несомненно, Бог забрал его в лучшее место.
Указами Президента Азербайджана Ильхама Алиева Саттаров Эмин Рамин оглы посмертно награжден медалями «За Родину», «За освобождение Физули», «За освобождение Ходжавенда», «За освобождение Губадлы» и «Отважный воин».