Səttarov Emin bu adı daşıyan insan haqda bir kitab söz yazmaq olardı. Və inan ki bu sözlər ancaq və ancaq onun necə də xeyirxah , dostcanlı ,yardımsevər, böyüklərinə hər zaman dərin hörmət və ehtiramla yanaşan, kiçiklərinə əyləncə və sevgi dolu münasibət göstərən , xidmətində məsuliyyətli , nizam intizamı ilə seçilən, iş yoldaşları, kollektivi, müdriyəti və ətrafı tərəfindən hörmət qazanan bir igid oğul olub.
Şəhid Səttarov Emin Ramin oğlu 25.05.2001-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Emin 2008-ci ildə 10 nömrəli internat məktəbində orta təhsil almağa başlayıb. 2017-ci ildə həmin məktəbin məzunu olub. Orta təhsilini bitirdikdən sonra, 12 nömrəli peşə məktəbində aşbazlıq peşəsini öyrənməyə davam edir. Peşə məktəbini bitirdikdən sonra isə, 2020-ci ildə vətənə xidmət üçün ordu sıralarına gedib. Emin çox fərasətli, cəsarətli, şücaətli bir oğul olub. Şəhidimiz 2-ci Qarabağ müharibəsində iştirak etmişdi. 24.10.2020-ci ildə Qubadlı rayon istiqamətində gedən döyüşdə, düşmənin atdığı minomyot nəticəsində qəlpə yarasından qəhrəmancasına şəhid olmuşdur.
Emin bir sözlə qısa ömür yaşasa da, qəlblərdə dərin izlər buraxıb. Emin hər daim qəlbimizdədir.Üzündəki saflığını onun rəsmindən belə görmək olar... 1 əsrlik hörməti 19 ilinə sığdıran Emin, həqiqətəndə bu dünyaya El üçün gəlmişdi.O təkcə ailədən yox Eldən də köçüb getdi.Heç şübhəsiz ki, onu Allah daha gözəl bir yerə apardı.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Səttarov Emin Ramin oğlu ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, "Füzulinin azad olunmasına görə", "Xocavəndin azad olunmasına görə", "Qubadlının azad olunmasına görə" və "Cəsur döyüşçü" medalları ilə təltif edilib.

Sattarov Emin Ramin oglu is a person whose story could fill a whole book. These words would reflect his kindness, friendliness, willingness to help, deep respect for his elders, and loving and playful nature toward the younger ones. He was responsible in his service, disciplined, and earned the respect of his colleagues, management, and those around him.
Martyr Emin Sattarov Ramin oglu was born on May 25, 2001, in Baku. In 2008, he began his education at Boarding School No. 10, from which he graduated in 2017. After completing his secondary education, he continued studying the profession of a cook at Vocational School No. 12. After completing the vocational school, he joined the army in 2020 to serve his homeland. Emin was a brave, courageous, and heroic young man. He participated in the Second Karabakh War. On October 24, 2020, during battles in the direction of Gubadli, he heroically fell as a martyr after being wounded by shrapnel from an enemy mortar.
Although Emin lived a short life, he left a deep imprint on our hearts. Emin will always remain in our hearts. His purity can even be seen in his photographs. Emin, who condensed a century’s worth of respect into his 19 years, truly came to this world for the people. He left not only his family but his whole nation. Undoubtedly, Allah has taken him to a better place.
By the decrees of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, Sattarov Emin Ramin oglu was posthumously awarded the medals “For the Homeland,” “For the Liberation of Fuzuli,” “For the Liberation of Khojavend,” “For the Liberation of Gubadli,” and “Brave Warrior.”