Əlibəyli Şəxriyar Ramiz oğlu 25 oktyabr 1994-cü ildə Qəbələ rayon Vəndam kəndində dünyaya göz açmışdır. 2001-ci ildə Vəndam 1 nömrəli pilot məktəbində 1-ci sinfə qədəm qoymuş Şəhriyar Əlibəyli 2004-cü ilə qədər həmin məktəbdə təhsil almış, daha sonra, ailəsi ilə birgə Bakı şəhərinə köçdüyü üçün, təhsilini Badamdar qəsəbəsində 236 saylı tam orta məktəbdə davam etdirmişdir. 2010-cu ildə C.Naxçıvanski adına hərbi liseyə daxil olmuşdur. Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinin məzunu olan Şəhriyar Əlibəyli 2018-ci ildən Qazax rayonunda "N" saylı hərbi hissədə rabitəçi kimi fəaliyyət göstərmişdir. 2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı könüllu olaraq Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr qrupuna qoşularaq Şuşa, Xocavənd, Laçın, Kəlbəcər uğrunda döyüşlərdə ön cəbhədə iştirak etmişdir. O, Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrdə xidmətini davam etdirib.
Azərbaycan Ordusunun leytenantı olan Şəhriyar Əlibəyli 2020-ci il sentyabrın 27-dən Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsində zabit olaraq iştirak etmişdir. Xocavəndin və Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə vuruşmuş, fərqlənmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Şuşa şəhərinin işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılmış döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Şəhriyar Əlibəyli "Şuşanın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edildi.
Azərbaycanın Xocavənd rayonunun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarına qatılaraq şəxsi igidliyi və şücaəti nümayiş etdirdiyinə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 24.06.2021-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Şəhriyar Əlibəyli "Xocavəndin azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edildi.
Vətən müharibəsində iştirakına görə Şəhriyar Əlibəyli baş nazir Əli Əsədov tərəfindən "Vətən müharibəsi iştirakçısı" medalı ilə təltif edildi.
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Naziri Zakir Həsənovun 22 aprel 2022-ci il tarixli əmri ilə Şəhriyar Əlibəyli “Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə” 3-cü dərəcəli medalı ilə təltif olunub.
Şəhriyar Əlibəyli Vətən müharibəsində iştirak etdikdən sonra rəhbərlik tərəfindən bir sıra medal, fəxri fərman və təşəkkürnamələrlə təltif edilib.
5 mart 2023-cü ildə səhər saatlarında həmişəki kimi qanunsuz erməni silahlı dəstələri Ermənistandan Qarabağ iqtisadi rayonuna silah-sursat və şəxsi heyət daxil etməyə cəhd göstərmişdir. Azərbaycan Ordusu tərəfindən qanunsuz hərbi daşınmalar həyata keçirən nəqliyyat vasitələri saxlanılaraq yoxlanılıb. Həmin yoxlama zamanı qarşı tərəf atəş açıb. Şəhriyar Əlibəyli insident zamanı yüksək döyüş nümunəsi göstərərək erməni hərbiçilərini məhv edib və qəhrəmancasına şəhid olub. Şəhriyar Əlibəylinin nəşi yaşadığı evə gətirilmiş və 6 mart 2023-cü ildə II Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilmişdir. Mərasimdə hərbçinin ailə üzvləri, yaxınları, Müdafiə Nazirliyinin rəsmiləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak etmişlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 25 iyun 2023 tarixli sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin hərbi qulluqçusu Şəhriyar Əlibəyli “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif edilib.

Шахрияр Алибейли родился 25 октября 1994 года в селе Вандем Габалинского района. В 2001 году он поступил в первый класс пилотной школы №1 в Вандемe, где учился до 2004 года. После переезда семьи в Баку продолжил обучение в средней школе №236 в посёлке Бадамдар. В 2010 году поступил в военный лицей имени Джамшида Нахичеванского. Окончив Азербайджанское высшее военное училище, с 2018 года служил связистом в воинской части в Газахском районе.
Во время 44-дневной Отечественной войны 2020 года Шахрияр Алибейли добровольно присоединился к Силам специального назначения и участвовал в боях за Шушу, Ходжавенд, Лачин и Кельбаджар. После войны продолжил службу в Силах специального назначения.
В качестве лейтенанта Азербайджанской армии он принимал участие в операции по освобождению азербайджанских территорий от армянской оккупации с 27 сентября 2020 года. Шахрияр отличился в боях за освобождение Ходжавенда и Шуши.
Указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 29 декабря 2020 года он был награждён медалью «За освобождение Шуши», а указом от 24 июня 2021 года – медалью «За освобождение Ходжавенда». Также Шахрияр Алибейли был удостоен медали «Участник Отечественной войны» по распоряжению премьер-министра Али Асадова. 22 апреля 2022 года приказом министра обороны Закира Гасанова ему была вручена медаль «За отличие на военной службе» 3-й степени.
После войны он неоднократно награждался различными медалями, почётными грамотами и благодарностями. 5 марта 2023 года, при попытке незаконных армянских вооружённых формирований доставить оружие и личный состав из Армении в Карабахский экономический район, Шахрияр Алибейли продемонстрировал образец боевого мастерства. Во время проверки транспортных средств, осуществлявших незаконные военные перевозки, завязалась перестрелка, и Шахрияр, уничтожив противников, героически пал.
Тело Шахрияра Алибейли было доставлено в его дом, а 6 марта 2023 года он был с почестями похоронен на II Аллее Шехидов. В церемонии прощания приняли участие его семья, родственники, представители Министерства обороны и общественности.
25 июня 2023 года указом Президента Азербайджана Ильхама Алиева он был посмертно награждён медалью «За Родину».