Tale Şirinov 21 noyabr 1996-cı ildə, Qəbələ rayonunun Çuxur Qəbələ kəndində anadan olub. O, 2003-cü ildə Çuxur Qəbələ kənd Ə. Məmmədov adına tam orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil olub. Orta təhsilini həmin məktəbdə alıb. 2015-2016-cı illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçib.
Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Tale Şirinov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsində gedən döyüşlərdə olub. Talış kənd və Suqovuşan yaşayış məntəqəsinin azad olunması uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Oktyabrın 6-da Talış kənd və Suqovuşan yaşayış məntəqəsinin azad olunması uğrunda gedən döyüşlərdə həlak olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamına əsasən ölümündən sonra “Laçının azad olunmasına görə” medalı, "Suqovuşanın" azad olunmasına görə" medalı, “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif edilib.

Тале Ширинов родился 21 ноября 1996 года в селе Чухур-Габала Габалинского района. В 2003 году он поступил в 1-й класс средней школы имени А. Мамедова в родном селе Чухур-Габала, где получил среднее образование. В 2015–2016 годах проходил срочную военную службу в Вооруженных силах Азербайджана.
Будучи солдатом азербайджанской армии, Тале Ширинов принял участие в боях во время Отечественной войны, начатой 27 сентября 2020 года для освобождения территорий Азербайджана от армянской оккупации. Он участвовал в сражениях за освобождение села Талыш и населенного пункта Суговушан. 6 октября 2020 года Тале Ширинов героически погиб в боях за освобождение этих территорий.
Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева посмертно был награжден медалями «За освобождение Лачина», «За освобождение Суговушана» и «За Родину».