Tale Şirinov 21 noyabr 1996-cı ildə, Qəbələ rayonunun Çuxur Qəbələ kəndində anadan olub. O, 2003-cü ildə Çuxur Qəbələ kənd Ə. Məmmədov adına tam orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil olub. Orta təhsilini həmin məktəbdə alıb. 2015-2016-cı illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət keçib.
Azərbaycan Ordusunun əsgəri olan Tale Şirinov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsində gedən döyüşlərdə olub. Talış kənd və Suqovuşan yaşayış məntəqəsinin azad olunması uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Oktyabrın 6-da Talış kənd və Suqovuşan yaşayış məntəqəsinin azad olunması uğrunda gedən döyüşlərdə həlak olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamına əsasən ölümündən sonra “Laçının azad olunmasına görə” medalı, "Suqovuşanın" azad olunmasına görə" medalı, “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif edilib.

Tale Shirinov was born on November 21, 1996, in the village of Chukhur Gabala in the Gabala District. In 2003, he entered the 1st grade of the secondary school named after A. Mammadov in his native village, where he completed his education. From 2015 to 2016, he served in the Azerbaijani Armed Forces as part of his mandatory military service.
As a soldier of the Azerbaijani army, Tale Shirinov took part in the Patriotic War, which began on September 27, 2020, to liberate Azerbaijani territories from Armenian occupation. He fought in the battles for the liberation of Talysh village and the Suqovushan settlement. On October 6, 2020, he heroically fell during the battles for these territories.
By decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, Tale Shirinov was posthumously awarded the medals "For the Liberation of Lachin," "For the Liberation of Suqovushan," and "For the Homeland."