Şəhid İsmayılzadə Vaqif Vüqar oğlu Beyləqan Rayonu 06.11.1996-cı ildə Mil qəsəbəsində anadan olub. Fazil Miriyev adına Araz qəsəbə tam orta məktəbinin 2003-cü ildə 1-ci sinifə gedib. Məktəbi sevimli şagirdi olub. Məktəbdə hər zaman Şərəf lövhəsində şəkli olub. Məktəb zamanı hərbiyə çox böyük marağı olub, hər bir yarışmalarda iştirak edib, dəfələrlə fəxri fərmanlarla təltif olunub.
2014-cü ildə məktəbi bitirdikdən sonra, 2015-ci ildə yanvarın 8-də Sumqayıt şəhəri Nəsosnu qəsəbəsinə həqiqi hərbi xidmətə yollanıb. Xidmət zamanı dəfələrlə fəxri fərmanla təltif olunub. Hərbi xidmətini 2016-cı ilin iyulun 1-də başa vurduqdan sonra doğulub boya-başa çatdığı Beyləqan rayonuna qayıdıb. Sonra müxtəlif işlərlə məşğul olmağa başlayıb.
2017-ci ilin sentyabrın 9-da ailə həyatı qurub. 2017-ci ilin noyabrın 28-də Beyləqan rayonunun Hərbi Polisi işləməyə başlayıb. Fəxri fərmanla təltif olunub işində. 27 sentyabrda İkinci Qarabağ Müharibəsi başlayır. Müharibə başlayan ön cəbhədə yaralılarımıza köməklik edib, şəhidlərimizi daşınmasına köməklik göstərir. Bununla kifayətlənmir, dəfələrlə ərizə yazır. Komandir razılıq vermir. 3 ərizəni yazaraq komandirə təqdim edib və döyüş bölgəsinə yollanıb.
27 oktyabrda Füzulinin Axurlu kəndində şəhidlərimizi daşıyaraq minamyotla vurulur. Neytral zonada qalır. 4 gün atışma güclü olduğundan şəhidimizi götürmək mümkün olmur. 25 oktyabr axşam saatlarında ailəsinə zəng edərək "Başınız sağ olsun" deyilir. Vaqif İsmayılzadə şəhidlik zirvəsinə ucalır. 26 oktyabrda Beyləqanın Qəhrəmanlı qəsəbəsində dəfn olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Vaqif İsmayılzadə ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Füzulinin azad olunmasına görə" , "Qubadlının azad olunmasına görə" , "İgidliyə görə" medalları ilə təltif olunmuşdur.

Шахид Исмаилзаде Вагиф Вугар оглы родился 6 ноября 1996 года в поселке Мил Бейлаганского района. В 2003 году он начал учебу в средней школе имени Фазиля Мириева в поселке Араз. Вагиф был любимым учеником, всегда являясь примером для подражания, его фотография украшала Доску Почета. С ранних лет он проявлял большой интерес к военному делу, активно участвовал в различных соревнованиях и был многократно награжден почетными грамотами.
После окончания школы в 2014 году он отправился на обязательную военную службу 8 января 2015 года в поселке Насосны города Сумгайыт. Во время службы Вагиф неоднократно награждался почетными грамотами. Завершив службу 1 июля 2016 года, он вернулся в свой родной район и занялся различными видами работы.
9 сентября 2017 года Вагиф женился. 28 ноября 2017 года он начал работать в Военной полиции Бейлаганского района, где его труд был отмечен почетной грамотой.
Когда 27 сентября 2020 года началась Вторая Карабахская война, Вагиф активно помогал раненым солдатам и перевозил шахидов с поля боя. Однако этого ему было недостаточно. Несмотря на отказ командира, он неоднократно подавал письменные заявления и, наконец, отправился на передовую.
27 октября, при транспортировке тел шахидов из села Ахурлу в Физули, Вагиф был поражен минометным снарядом и пал в нейтральной зоне. Из-за интенсивного огня его тело не могли забрать в течение четырех дней. Вечером 25 октября его семье сообщили скорбную новость: «Примите наши соболезнования». Вагиф Исмаилзаде принял мученическую смерть и был похоронен 26 октября в селе Герой Бейлаганского района.
Согласно указам Президента Азербайджана, Вагиф Исмаилзаде был посмертно награжден медалями «За Родину», «За освобождение Физули», «За освобождение Губадлы» и «За храбрость».