Şəhid İsmayılzadə Vaqif Vüqar oğlu Beyləqan Rayonu 06.11.1996-cı ildə Mil qəsəbəsində anadan olub. Fazil Miriyev adına Araz qəsəbə tam orta məktəbinin 2003-cü ildə 1-ci sinifə gedib. Məktəbi sevimli şagirdi olub. Məktəbdə hər zaman Şərəf lövhəsində şəkli olub. Məktəb zamanı hərbiyə çox böyük marağı olub, hər bir yarışmalarda iştirak edib, dəfələrlə fəxri fərmanlarla təltif olunub.
2014-cü ildə məktəbi bitirdikdən sonra, 2015-ci ildə yanvarın 8-də Sumqayıt şəhəri Nəsosnu qəsəbəsinə həqiqi hərbi xidmətə yollanıb. Xidmət zamanı dəfələrlə fəxri fərmanla təltif olunub. Hərbi xidmətini 2016-cı ilin iyulun 1-də başa vurduqdan sonra doğulub boya-başa çatdığı Beyləqan rayonuna qayıdıb. Sonra müxtəlif işlərlə məşğul olmağa başlayıb.
2017-ci ilin sentyabrın 9-da ailə həyatı qurub. 2017-ci ilin noyabrın 28-də Beyləqan rayonunun Hərbi Polisi işləməyə başlayıb. Fəxri fərmanla təltif olunub işində. 27 sentyabrda İkinci Qarabağ Müharibəsi başlayır. Müharibə başlayan ön cəbhədə yaralılarımıza köməklik edib, şəhidlərimizi daşınmasına köməklik göstərir. Bununla kifayətlənmir, dəfələrlə ərizə yazır. Komandir razılıq vermir. 3 ərizəni yazaraq komandirə təqdim edib və döyüş bölgəsinə yollanıb.
27 oktyabrda Füzulinin Axurlu kəndində şəhidlərimizi daşıyaraq minamyotla vurulur. Neytral zonada qalır. 4 gün atışma güclü olduğundan şəhidimizi götürmək mümkün olmur. 25 oktyabr axşam saatlarında ailəsinə zəng edərək "Başınız sağ olsun" deyilir. Vaqif İsmayılzadə şəhidlik zirvəsinə ucalır. 26 oktyabrda Beyləqanın Qəhrəmanlı qəsəbəsində dəfn olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq Sərəncamlarına əsasən Vaqif İsmayılzadə ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Füzulinin azad olunmasına görə" , "Qubadlının azad olunmasına görə" , "İgidliyə görə" medalları ilə təltif olunmuşdur.

Martyr Ismayilzade Vagif Vugar oglu was born on November 6, 1996, in Mil settlement, Beylagan district. He began his education in 2003 at the Fazil Miriyev named Araz settlement secondary school. Vagif was a beloved student, always a shining example whose photo adorned the Honor Board of his school. He showed a keen interest in military matters from a young age, actively participating in various competitions and earning numerous certificates of honor.
After graduating in 2014, he started his mandatory military service on January 8, 2015, in Nasosny settlement of Sumgayit city. During his service, he was awarded honorary certificates multiple times. Upon completing his service on July 1, 2016, he returned to his hometown in Beylagan district and took up various jobs.
On September 9, 2017, Vagif got married. On November 28, 2017, he began working at the Military Police in Beylagan district, where his work earned him an honorary certificate.
When the Second Karabakh War started on September 27, 2020, Vagif assisted in helping wounded soldiers and transporting martyrs from the battlefield. However, he was not content with just assisting. Despite his commander initially refusing, he repeatedly submitted written requests and finally joined the frontline.
On October 27, while transporting martyrs from Axurlu village in Fuzuli, he was struck by a mortar shell and fell in a neutral zone. Due to heavy gunfire, it was impossible to retrieve his body for four days. On the evening of October 25, his family received the sorrowful news: “Our condolences.” Vagif Ismayilzade attained martyrdom and was buried on October 26 in the Hero village of Beylagan.
By the decrees of the President of Azerbaijan, Vagif Ismayilzade was posthumously awarded the medals "For the Motherland," "For the Liberation of Fuzuli," "For the Liberation of Gubadli," and "For Bravery."