Əhmədov Eşqin Vaqif oğlu 1992-ci ildə Gəncə Şəhərində Anadan olub.Eşqinin Atası Rusiya federasiyasında itkin düşüb.Atasız Böyüyüb. Anası və Bacısı ilə bir yerdə böyüyüb.Orta təhsilidir.Ailəlidir 1 Oğlu var.Eşqin Vətəninə Xalqına məhəbbətlə böyümüş övlad olub.
O 2020ci ilin 28 sentyabr tarixində dayısının və Şəhidlərimizin qisasını almaq üçün Könüllü olaraq hərbi komissarlığa getdi və Müharibəyə yazıldı.Bu 44günlük müharibədə Şuşanın alınmasında Eşqin Qəhrəmancasına döyüşdü. O Gəncə 286 hərbi hissənin 1ci Taborun 3cü bölüyündə vuruşmuşdu. Baş nahiyəsindən aldığı ağır Travmalar ona rahatlıq vermirdi.Onun Müharibədə ki qorxmazlığı fədakarlığı,İgidliklə döyüşməyi 1992ci ildə Ağdamın Fərrux yüksəkliyində itkin düşən Komandir Dayısının döyüş yolunu xatırladır.Aldığı travmalardan çox əziyyət çəkirdi və 2023 - cü ilin noyabrın 21-də vəfat etmişdir. O çox mərd,qorxmaz, ürəyiaçıq və kasıbların dayağı idi. Köməksizlərin arxasında dururdu.
Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə “Şuşanın azad olunmasına görə” və “Vətən müharibəsi iştirakçısı “medalı ilə təltif edilib.

Ahmadov Eshgin Vaqif oglu was born in 1992 in the city of Ganja. His father went missing in the Russian Federation, so he grew up without a father, raised by his mother and sister. He had a secondary education, was married, and had one son. Eshgin grew up with love for his homeland and his people.
On September 28, 2020, to avenge his uncle and the martyrs, Eshgin voluntarily approached the military commissariat and enlisted for the war. During the 44-day Patriotic War, he fought heroically for the liberation of Shusha. He served in Ganja’s military unit No. 286, in the 1st battalion, 3rd company. The severe head injuries he sustained during the war gave him no peace. His fearlessness, self-sacrifice, and courage on the battlefield were reminiscent of the path of his uncle, a commander who went missing in 1992 at Farrukh height in Aghdam.
He suffered greatly from his injuries and passed away on November 21, 2023. Eshgin was very brave, fearless, kind-hearted, and a supporter of the poor and the helpless.
According to a decree by President Ilham Aliyev, Ahmadov Eshgin Vaqif oglu was posthumously awarded the "For the Liberation of Shusha" and "Participant of the Patriotic War" medals.