02.07.2000 – 18.10.2020
Ağayev Rəşad Rövşən oğlu 02.07.2000-ci ildə Bakı şəhəri, Binəqədi rayonunda anadan olub. Rəşad ailənin ilk və tək oğul övladı idi. Uşaqlıq illərində dəcəl, şirin və hamının sevimlisi idi. 2006-cı ildə 283 nömrəli tam orta məktəbin 1-ci sinifinə daxil olub. Hərbiyə marağı da həmin dövrdən başlayıb.
Müxtəlif əşyalardan oyuncaq silahlar düzəldən qəhrəmanımızın həm də rəsmə, musiqiyə, şahmata və kompyuter oyunlarına da marağı olub. İslam dininə olan marağı nəticəsində namaz qılıb, oruc tutur və ərəb dilini öyrənərək, Quran oxuyurmuş.
2016-ci ildə məktəbi bitirib, 7 nömrəli peşə liseyinə, 2018-ci ildə isə STEP Akademiyasının “Proqramçı-dizayner” ixtisasına daxil olub. 2019-cu ildə həmin akademiyanı bitirib.
Tələbəlik illərində tədbirlərdə aktiv iştirak edib. Həmin dövrdə rəqslə, gitarada ifa edib oxumaqla, idmanla məşğul olub. 04.07.2019-cu ildə XTQ-nin Mingəçevir şəhərindəki kəşfiyyat bölümündə hərbi xidmətə başlayıb.
Rəşad döyüşlərdə hər zaman ön sıralarda getməyi özünə şərəf bilirdi. O, 2020-ci ilin iyul döyüşlərində Tapqaraqoyunluda, Talış yüksəkliyində və Suqovuşanın alınması uğrunda gedən döyüşlərdə fəal iştirak edib. Bu döyüşlərdən birində yaralanmasına baxmayaraq, ön cəbhədən çıxmayıb. 2020-ci ilin oktyabrın 16-da döyüşdə, 530.9 yüksəkliyində yaralanan əsgər yoldaşının birinin həyatını xilas edib, digər əsgər yoldaşı başından yaralıb və Rəşad onu xilas edən zaman snayper gülləsinə tuş gələrək qəhrəmancasına şəhid olmuşdur.
2020-ci il oktyabrın 17-də ailəsinə şəhid xəbəri gəlib, bir gün sonra Biləcəri qəbiristanlığında dəfn olunub. Ölümündən sonra şəhid Rəşad Ağayev Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin sərancamı ilə “Cəsur döyüşçü”, ”Vətən uğrunda” və “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalları ilə və lll dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilətəltif olunub.

Агаев Рашад Ровшан оглы родился 2 июля 2000 года в Бинагадинском районе города Баку. Рашад был первым и единственным сыном в семье. В детстве он был озорным, милым и любимцем всех. В 2006 году он поступил в 1-й класс средней школы №283. Его интерес к военному делу начался ещё в тот период.
Наш герой, который делал игрушечное оружие из разных предметов, также интересовался рисованием, музыкой, шахматами и компьютерными играми. Из-за интереса к исламу он молился, постился и, изучив арабский язык, читал Коран.
В 2016 году он окончил школу и поступил в профессиональный лицей №7, а в 2018 году – на специальность «программист-дизайнер» в STEP Академии. В 2019 году он окончил академию.
Во время студенчества активно участвовал в мероприятиях. В тот период он занимался танцами, пел и играл на гитаре, занимался спортом. 4 июля 2019 года начал военную службу в разведывательном подразделении Сил Специального Назначения (XTQ) в городе Мингячевир.
Рашад считал честью всегда идти в бой в первых рядах. В июльских боях 2020 года он активно участвовал в боях за Тапгарагоюнлу, высоту Талыш и за освобождение Суговушана. Несмотря на то, что он был ранен в одном из этих боёв, он не покинул передовую.
16 октября 2020 года, в бою, на высоте 530.9 он спас жизнь одному раненому сослуживцу, другой товарищ был ранен в голову, и в момент, когда Рашад спасал его, он был поражён снайперской пулей и героически стал шахидом.
17 октября 2020 года его семье сообщили о его гибели, а на следующий день он был похоронен на кладбище в Биладжары. Посмертно шахид Рашад Агаев был награждён медалями «За Родину» и «За освобождение Суговушана» по указу Президента.