02.07.2000 – 18.10.2020
Ağayev Rəşad Rövşən oğlu 02.07.2000-ci ildə Bakı şəhəri, Binəqədi rayonunda anadan olub. Rəşad ailənin ilk və tək oğul övladı idi. Uşaqlıq illərində dəcəl, şirin və hamının sevimlisi idi. 2006-cı ildə 283 nömrəli tam orta məktəbin 1-ci sinifinə daxil olub. Hərbiyə marağı da həmin dövrdən başlayıb.
Müxtəlif əşyalardan oyuncaq silahlar düzəldən qəhrəmanımızın həm də rəsmə, musiqiyə, şahmata və kompyuter oyunlarına da marağı olub. İslam dininə olan marağı nəticəsində namaz qılıb, oruc tutur və ərəb dilini öyrənərək, Quran oxuyurmuş.
2016-ci ildə məktəbi bitirib, 7 nömrəli peşə liseyinə, 2018-ci ildə isə STEP Akademiyasının “Proqramçı-dizayner” ixtisasına daxil olub. 2019-cu ildə həmin akademiyanı bitirib.
Tələbəlik illərində tədbirlərdə aktiv iştirak edib. Həmin dövrdə rəqslə, gitarada ifa edib oxumaqla, idmanla məşğul olub. 04.07.2019-cu ildə XTQ-nin Mingəçevir şəhərindəki kəşfiyyat bölümündə hərbi xidmətə başlayıb.
Rəşad döyüşlərdə hər zaman ön sıralarda getməyi özünə şərəf bilirdi. O, 2020-ci ilin iyul döyüşlərində Tapqaraqoyunluda, Talış yüksəkliyində və Suqovuşanın alınması uğrunda gedən döyüşlərdə fəal iştirak edib. Bu döyüşlərdən birində yaralanmasına baxmayaraq, ön cəbhədən çıxmayıb. 2020-ci ilin oktyabrın 16-da döyüşdə, 530.9 yüksəkliyində yaralanan əsgər yoldaşının birinin həyatını xilas edib, digər əsgər yoldaşı başından yaralıb və Rəşad onu xilas edən zaman snayper gülləsinə tuş gələrək qəhrəmancasına şəhid olmuşdur.
2020-ci il oktyabrın 17-də ailəsinə şəhid xəbəri gəlib, bir gün sonra Biləcəri qəbiristanlığında dəfn olunub. Ölümündən sonra şəhid Rəşad Ağayev Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin sərancamı ilə “Cəsur döyüşçü”, ”Vətən uğrunda” və “Suqovuşanın azad olunmasına görə” medalları ilə və lll dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilətəltif olunub.

Aghayev Rashad Rovshan oglu was born on July 2, 2000, in Binagadi district of Baku city. Rashad was the first and only son in the family. In childhood, he was mischievous, sweet, and everyone’s favorite. In 2006, he entered the 1st grade of full secondary school No. 283. His interest in military service began in that period.
Our hero, who made toy weapons from various objects, was also interested in drawing, music, chess, and computer games. Due to his interest in Islam, he performed prayers, fasted, and by learning Arabic, he read the Quran.
In 2016, he finished school and entered Vocational Lyceum No. 7, and in 2018, was admitted to STEP Academy in the specialty of “programmer-designer.” He graduated from the academy in 2019.
During his student years, he actively participated in events. In that time, he danced, sang while playing guitar, and did sports. On July 4, 2019, he began military service in the reconnaissance division of the Special Forces (XTQ) in the city of Mingachevir.
Rashad considered it an honor to always go into battle on the front lines. In the July battles of 2020, he actively participated in the fights for Tapgaragoyunlu, Talysh heights, and the liberation of Sugovushan. Despite being wounded in one of these battles, he did not leave the frontline.
On October 16, 2020, in battle, at height 530.9, he saved the life of a wounded fellow soldier; another comrade was wounded in the head, and while Rashad was rescuing him, he was struck by a sniper bullet and heroically became a martyr.
On October 17, 2020, his family received news of his martyrdom, and the next day, he was buried in the Bilajari cemetery. Posthumously, martyr Rashad Aghayev was awarded the medals “For the Motherland” and “For the Liberation of Sugovushan” by order of the President.